Arhiiv august, 2011

Uued lambad

Kolmapäev, august 24th, 2011

016Loodus näitab järjest enam sügise märke. Eelkõige tähendab see ilmade muutumist sajuseks ja jahedamaks ning kõikjale pori tekkimist. On kohti, kuhu ilma kummikuteta ei ole mõtet proovidagi minna. Tänavu on aeg eriti kiiresti möödunud, ei taha kuidagi leppida mõttega sombusest sügisest ja sellele järgnevast krõbekülmast talvest. Ilmade jahenemine on muutnud kurgisaagi peaaegu olematuks, taimed näevad välja sellised nagu tavaliselt septembris. Natuke kurke siiski veel saame ja ootame jätkuvalt päikesepaistet, mis aitaks ehk kurgitaimedel kauem vastu pidada.

006Sügise lähenedes hakkame tasapisi mõtlema põhikarja komplekteerimisele. Tegelikult oleme mõelnud ikka juba ammu, nüüd on lihtsalt aeg hakata plaane teoks tegema. Niisiis tuleb oma kari üle vaadata, sobivad alles jätta ning ülejäänutele leida müügivõimalus. Samuti on meil juba suve algusest peale plaanis osta juurde mõni utt. Eile tegime algust rootsi peenvillalammastega. Juunikuus jäärade vaatamise reisil puhtjuhuslikult peenvillaste karja juurde sattudes hakkas mulle neis midagi väga meeldima. Seetõttu saigi tookord soetatud seda tõugu jäär. Välimus meeldis mulle ka, aga poiss sai hangitud siiski pigem selle tõu suurepärase sigivuse ja emaomaduste pärast. Arvan, et just neid oleks meil vaja parandada. Umbes samal ajal tekkis mõte, et kui on poiss, siis võiks olla ka paar sama tõugu utte. Hea pakkumine Märjamaalt tegi otsuse lihtsamaks, nii broneerisin endale musta Rootsist toodud ute koos pruuni tallega. Tookord jäi jutt, et toon lambad augustis ära. Meil vedas – kuna lammaste müüjal oli siiakanti asja, lubas ta väikese kõrvalepõike teha ning loomad ära tuua. Nii nad eile meie tallu jõudsidki. Mul ei ole veel õnnestunud neid leiba sööma meelitada, aga usun, et saan sellega kindlasti hakkama. Igatahes näivad nad väga uudishimulikena ja väga arglikud ei paista olevat. Mustale utele oli eelmises talus pandud oma hääle tõttu nimeks Kontratenor. Muusikaterminitest ma midagi ei jaga, aga hääl on tal võimas.

018Sikupoiss Mikul on vist “kevad südames”. Eelmistel aastatel on juttu olnud sellest, kuidas ta indlevatel lammastel järel käib ja kuidas ta on mõnikord lambad lausa jäära juurest eemale meelitanud, poistevahelistest jõukatsumistest rääkimata. Ju on lammas ja kits nii lähedased liigid, et tunnevad teineteise innaajad ära. Loomulikul teel nad omavahel järglasi ei saa, nii et mingite imelike loomade sündimist ei tasu karta. Nüüd mängib Miku jälle peigmees-poissi, aga erinevus seisneb asjaolus, et vaatamata lammaste indlemisele ei ole praegu meil paaritushooaeg ja sikk ei saa jäärasid segada. Niipea kui jäärad uttede juurde laseme, eraldame kitsed lammastest. Näib, et eraldi aias olevatel jääradel Põmmpeal ja Mõmmikul on ka soov uttede juurde pääseda, nad on palju häälekamad kui varem, lisaks kipuvad mind peaga nügima. Eks nad tunnevad kaugelt indlevate uttede lõhna ära. Paar kuud tuleb veel oodata…

Puhkuselt tagasi

Kolmapäev, august 17th, 2011

082Vahepeal on blogipidamisse pikem paus sisse tekkinud. Tööd on olnud kohutavalt palju, kuid huvitavaid sündmusi justkui polnudki. Võtame seda kui blogi suvepuhkust, et tulla tagasi veel huvitavamate lugudega koos rohke pildi- ja videomaterjaliga.
Kuigi käimas on alles augustikuu, annab sügis endast juba kõvasti märku. Meil on seda eriti näha kilemajades, kus kurgitaimed on sügiseselt pruunikirjud ja saak pole ka enam suurem asi. Eks üritame neid veel turgutada, kuid just hiljuti kirjutati ajakirjanduses, et sarnase probleemiga seisavad silmitsi teisedki kurgikasvatajad. Üldse pidi loodus olema paar nädalat ajast ees. Tavaliselt olema viimased kurgid saatnud turgu septembri lõpus või koguni oktoobri alguses, eks näis, kui kaua tänavu välja venitame.
035Sügisest annavad märku ka ilmad. Viimasel ajal on vähe päevi, kus üldse ei saja, mistõttu on kõikjale tekkinud rohkelt pori. Veelinnud tunnevad sellest rõõmu, kuid ilusate sulisjalgadega kanad nagu cochinid ja sultanid ei näe enam nii ilusad välja. Kui ilmad lähiajal ei parane, tuleb lindudele teise kohta uus aedik ehitada. Cochinitest rääkidest, imekombel ei olegi nende hulgas tavapärast “kukeuputust”, praeguse 071seisuga on kümne tibu hulgas vaid üks kukk. Samas oleks tore, kui vähemalt üks osutuks veel poisiks, nii et saaksin kuke mõlemast kohast pärit gruppidest. Kuna nad on veel noored, võin hetkel soo määramisega eksida, nii et lootust veel on.
Enne vihmade algust jõudsime heina kenasti ära varuda. Viimased koormad said küll vihma vaheaegadel tehtud, nii et vaalusid tuli korduvalt kaarutada ja lõpuks eriti kvaliteetset heina sealt ei saanudki. Eks see tuleb peamiselt allapanuks ära kasutada, samuti saame seda pakkuda märja karjamaarohu kõrvale, et kõhtu korras hoida. Kui 089naabrite viljavõtu ajal on ilmad ilusad, siis tahaks veidi põhku ka varuda. Praegu me ei teagi päris täpselt, mitu lammast üle talve jääb, kuna lõplik valik ei ole veel tehtud. Kuna lambakari on juba piisavalt suur, teeme nooruttede hulgas valiku, lähtudes meie vajadustest ja soovidest. Mõned uted soovime lähiajal ka juurde osta, kuid sellest pikemat siis, kui nad kohal on. Praegu ongi valikute aeg, kriitilise pilguga tuleb üle vaadata kõik loomad ja linnud, valida välja meile jäävad asukad ning müüa või prakeerida ülejäänud.