Arhiiv oktoober, 2013

Rahvusvaheline noortalunike seminar

Esmaspäev, oktoober 14th, 2013

064Vahepeal on vaja argielust välja saada. Eriti kui koos sellega saab kohtuda huvitavate inimestega ja hoida end kursis huvipakkuvas valdkonnas toimuvaga. Nii käisin 10. ja 11. oktoobril kestval Rahvusvahelisel noortalunike seminaril. Kuna olen ka noortalunik, jõudis ühel päeval minu postkasti e-mail, mis kutsus ülevalpool mainitud üritusele. Kuigi praegu käib talveks valmistumine täie hooga, tundus sellest üritusest osavõtmine kohe hea mõttena. Sain oma kodused tööd ka nii korraldada, et poolteist päeva eemalolekut ei olnud probleemiks.

Jõudsin napilt alguseks kohale. Tahtmatult kipub nii olema, et kuigi planeerin hoolikalt enne pikemat sõitu oma tegevused ära, siis on ikka kodust välja saamisega probleeme. Aeg lihtsalt kaob märkamatult. Vaja kõikvõimalikud asjad ära teha, eriti kui tean, et õhtuks koju ei tule. Oma rõõmuks polnudki ma päris viimane, kes Valgamaal Nakatu turismitalus toimunud üritusele kohale jõudis. Esimesel päeval tutvustasid Eesti, Läti ja Leedu Põllumajandusministeeriumite töötajad noortaluniku toetust. Sain teada, et vaatamata ühtsele Euroopa Liidule on kolmes Balti riigis toetuste saamise ja väljamaksmise tingimustes suuri erinevusi. Seejärel tutvustas iga riigi esindaja ühte oma noortalunikku. Peale loengut jätkus päev võistkondliku noortalunike kompleksvõistlusega. Võistkonnas võis olla kuni viis liiget ja mina sattusin juhuslikult ühte tiimi koos kolme Võrumaa noormehega. Kiiruga panime endile nimeks 060Maakad ja targad. Kokku võttis osa seitse võistkonda, neli Eestist, kaks Lätist ja üks Leedust. Võistlusalasid oli viis: seemnete tundmine, kõrvitsa kaalu määramine, maa mõõtmine, kartulite koorimine ja traktori vigursõit. Viimase kahe ülesande sooritajaks valiti üks võistkonnaliige, ülejäänud nuputati koos. Meie võistkond saavutas alavõidud nii kartulite koorimises, mida tegin mina, kui traktori vigursõidus. Viimase juures oli huvitavaks trikiks see, et rool keeras rattaid vales suunas. Ehk keerates rooli paremale, liikusid rattad vasakule ja vastupidi. See muutis pealtnäha lihtsa slaalomi päris keeruliseks. Meie võistkonnaliikmed täiendasid üksteist oma oskustega vist päris hästi, kuna olime parimad eestlased. Kokkuvõttes parimat 039võistkonna tiitlit välja ei antudki.

Peale võistlust võttis meid oma paari kilomeetri kaugusel asuvas talus vastu Mihkel, kes tegeleb nii teraviljakasvatuse kui lehmapiima ja veiseliha tootmisega ning sai eelmisel aastal parima noortaluniku tiitli. Õhtu jätkus väikese peoga, kus saime tegelikult alles võistluse tulemused teada. Tellitud oli ka muusik, toimusid mõned seltskondlikud mängud ja oli lihtsalt lõbus õhtu.

047Järgmine päev jätkus loengusaalis. Peale sissejuhatavaid teematutvustusi jätkusid tööd gruppides. Kokku oli kolm gruppi ja mina arutlesin LEADER projekti ja noortalunike koostöö teemal. Teised teemad oli teaduse ja põllumeeste koostöö ning teenustööd. Kui olime grupitöödest kokkuvõtted teinud, oli aeg üritus lõpetada. Sõime maitsvat toitu kõhu täis ja asusime koduteele, lootusega edaspidi kohtuda. Vaatamata kõhkustele, et “kas ikka tasub kaks tööpäeva ohverdada”, arvan praegu, et tasus küll. Sain toredaid tuttavaid ja mõtteid edasi liikumiseks.