Blogi avalehel

Plastikmaja

november 13th, 2013

045Selle sügise tähtsaim tegevus on kahtlemata olnud kasvuhoone ehitus. Kevadel sai püsti pandud üks puitkarkassiga hoone, et hooaeg päris vahele ei jääks, ja nii toimus sellesuvine kurgikasvatus senisest poole väiksemal pinnal. Meil oli algusest peale olnud plaanis taastada varasem kasvupind või isegi suurendada seda ja sellepärast otsustasime proovida eurotoetuste abil hoopis metallkarkassiga hooneid soetada. Ei saa küll väita, et selles ühe ööga kasvuhoonetest ilma jäämises midagi head oleks, aga vähemalt juhtus see õigel ajal. Tollal oli investeeringutoetuse taotlusvooru lõpuni jäänud nädalajagu päevi ja nii sündis otsus kirjutada projekt. Hoonete puhul on asjaajamist palju rohkem kui tehnika ostuga, kuid ometi saime selle ajaga hakkama. Kui see tuisk oleks olnud nädala võrra hiljem, siis oleksime pidanud mõlemad hooned puidust tegema või üldse loobuma, k043una sel aastal ei saa kindlasti PRIA investeeringutoetusi  taotleda ja praegu pole veel päris selge, mitu aastat üldse vahele jääb. Igatahes teatud mõttes meil vedas ja kevadel tuli taotlusele ka positiivne vastus.

Vanad kasvuhooned ja see, mille ise puitkarkassist ehitasime, olid 500-ruutmeetrised. Nende metallkarkassist hoonete standardlaiuseks on 7,5 meetrit ja kuna meie tingimustes ei ole võimalik üle 50 meetri pikkust hoonet teha, siis otsustasime katmikala pinda veidi suurendada ning taotlesime hoopis kahte hoonet. Algusest peale oli muidugi selge, et korraga me neid välja osta ei jõua, sest omafinantseering tuleb ka leida. 004Toetuse tingimustes on kirjas, et 25% investeeringust tuleb ära teha 6 kuu jooksul, see tähendas meie jaoks praegu ühe kasvuhoone ostmist. Ülejäänuga on järgmise aasta lõpuni aega. Poolikut hoonet ju ei osta, isegi kui see oleks lubatud olnud. Pealegi tahaks järgmisel aastal ikka tavapärasele enam-vähem lähedasel pinnal jälle kurke kasvatada.

Kui kasvuhoone kohale saabus, oli tunne nagu lapsepõlves konstruktorite kallale asudes. M023uljetavaldav kogus metalli ja kihtplast, millest tuli hoone kokku panna. Asjaga veidi rohkem tutvudes selgus, et olukord ei olegi nii keeruline, kui alguses tundus. Materjal oli ilusti nummerdatud, samuti anti kaasa põhjalik paigaldusjuhend. Kokku kulus umbes kuu aega, umbes sama kaua, kui puidust ehitades, ja kasvuhoone oli püsti. 033Tuleb küll tunnistada, et luukide paigaldamise jätsime hilisemaks, muud sügistööd tulid lihtsalt peale. Kilemaja selle kohta enam öelda ei saagi, nagu vanasti kasvuhoonet kutsusime. Kui just tuleb tahtmine midagi teisiti öelda, siis pigem plastikmaja. Loodame, et see kestab kauem kui eelmised. Eks oma osa on kindlasti talvisel hooldusel. See tähendab, et lume rookimist ära unustada ei saa. Metallkarkass küll ei mädane, kuid lume raskus võib selle lihtsalt sisse vajutada. Samas on hea see, et hoone ristlõige on veidi teravama kaarega, samuti ei tekki plastikuga selliseid taskuid nagu kilega. Ehk ei jää lumi sinna nii lihtsalt pidama. Igatahes jääme kevadet ootama.

Jäta vastus