Blogi avalehel

Rohelised jõulud

detsember 27th, 2013

008Sõltuvalt inimesest enim oodatud või kardetud jõuluaeg on käes. Peagi saadame ära vana aasta ning võtame vastu uue.

Minu jaoks on jõulumeeleolu tekitamiseks oluline lumevalge maa. Samas loomapidajana rõõmustan roheliste jõulude üle. Kuna lambad jäävad selleks talveks vabapidamisele, on neil voli soovi korral karjamaale minna. Ja praegu kasutavad nad seda võimalust hoolega. 006Ööseks oleme seni, tõsi küll, pannud nad kinni veidi väiksemale pinnale, ehk siis laudseintega varjualusesse ja seda ümbritsevasse kahe meetri kõrgusesse võrkaeda, mille all ja üleval servas on elektrikarjuse traat. Kuigi hundid ei ole meie karjas pahandust teinud, on teiste lambakasvatajate kogemused ettevaatlikuks teinud. Sellepärast ajame lambad õhtul kinni ja laseme hommikul välja.

Sellel suvel lasime oma põldudelt silo teha ja nii koosneb lammaste toidulaud praegu nii heinast kui silost. Kuna paaritushooaeg sai läbi, vahetasime liblikõieliste silo kõrrelise vastu välja. 010Tiinuse teises kolmandikus ei tohiks uttesid üle sööta, kuna nad rasvuvad muidu liigselt. Aeg läheb kiirelt ja varsti tuleb jälle toitainerikkamat sööta ette andma hakata, et loomad suudaks üheaegselt valmistada oma keha ette peatseks järglaste eest hoolitsemiseks ning kasvatada veel sündimata järglasi.

Lammastel on kvaliteetne hein ja silo pidevalt ees, ometi käivad nad iga päev paar tiiru karjamaal ära. Loomulikult ei ole see enam nii roheline kui suvel, kuid hilissügist meenutab oma pruunika-rohekakirjudes toonides küll. Ju lambad sealt midagi leiavad, sest nad nosivad seal mõnuga. Väike lisa põhisöödale. On hea meel, et loomadel on selline võimalus ja ma vist poleks väga õnnetu, kui tali taeva jääkski. Eks sooja talvega on omad probleemid, kuid eks me kõik vaata asju esmalt oma mätta otsast. Usun siiski, et küll see pakanegi tuleb.063 Ilmaennustus näitab, et vähemalt lühikeseks ajaks on miinuskraade juba uue aasta esimestel päevadel oodata. Seda küll ei tahaks, et märtsi lõpus on veel -25 kraadi külma, nagu möödunud talvel, aga meie tahtmist ilma puhul ei küsita. Peame leppima sellega, mis on ja püüdma mistahes oludes kuidagi hakkama saada.

Jõulude ajal olen võimalusel püüdnud ikka ise verivorste teha. Tänavu jäin vajaliku materjali hankimisega hiljaks ja kuna minu jaoks on alati olnud probleemiks maksaga midagi huvitavat ette võtta ning sooled olid olemas, siis otsustasin maksavorstid ära proovida. Väga head said. Toredaks vahelduseks tavapärasele maksapasteedile.

Soovin kõigile ilusat jätkuvat jõuluaega!

Üks vastus “Rohelised jõulud”

  1. Heli Harjumaalt:

    Viljakat UUT 2014. AASTAT !

    Seda nii karjakasvatuses kui uutes uhketes kurgimajades. Imetlen teie pere laia töö profiili ning selle kõigega toime tulemist. Kuna minu töised aastad on juba seljataga ja teine pool minust igaviku teele läinud, jääb mul üle täita vanaema kohuseid. Teen siis seda hoole ja armastusega. Käpad saavad vana aru pähe ikka ka veidi mullaseks kevadest sügiseni kuid seda väga mõõdukalt ainult oma pere tarbeks ja kurbade mõtete peletamiseks. Ja see aitab suurepäraselt.
    Tervist teie toredale perele!
    HEAD UUT AASTAT !

Jäta vastus