Blogi avalehel

Lammaste õpetamine

märts 17th, 2010

03.03 125Mõtlesin kogu aeg, et põhiline poegimishooaeg meie lammastel on veebruaris, nagu on see eelnevatel aastatel. Nüüd hakkab märts juba lõpule jõudma ja vaevu pooled on talledega maha saanud. Võimalik, et loomad tunnevad sügisel ette, et talv tuleb raske ja ei hakka nii varaseks tallesid tegema.

Igatahes on mõned talled siiski sündinud. Sellel aastal on mitme esmapoegijaga probleem, et nad ei taha talle toita. Mõnel utel aitab vaid sellest, kui kõrval seista, kuid kõigiga nii lihtsalt ei lähe. Mõnikord piisab ka sellest, kui utt on talledega väiksemal pinnal, kus ei saa nii lihtsalt eest ära minna. Oleme ikka peale poegimist kõik uted talledega mõneks ajaks eraldi pannud, et neil tekiks omavaheline side ja talled ei läheks teiste lammaste vahel kaotsi, eriti kui on kaksikud. Mõne laseme teiste juurde juba järgmisel päeval, mõne hiljem. Oleneb talledest ja sellest, kui hästi utt neid toidab.

Raskematel  juhtudel on vaja utt päitsetega kinni panna. Sel kevadel oleme pidanud seda juba kahel lambal tegema. Kui utt muutub rahulikumaks, laseme ta väikesesse sulgu lahti, jälgides, kuidas ta sel juhul tallega käitub. Üks utt õnnestus niiviisi kenasti välja õpetada, praegu on ta juba teiste juures. Teine, möödunud nädalavahetusel poeginud utt,  on ikka veel kinni. Sünnitus oli küllalt raske ja kõrvalise abita ta hakkama ei saanud, kuid lõpuks sündis terve ja tugev jäärapoiss. Utt ei tundnud talle vastu mingit huvi, ei lakkunud teda ning sööma ka ei lasknud. Lausa lõi oma talle. Niisiis ei jäänudki muud üle, kui tall ise ära kuivatada ja utt kinni panna. Loodame, et ta võtab mõistuse pähe. Ülemöödunud aastal hoidsime üht utt terve kuu kinni, kuid lõpuks sai temast asja ja järgnevatel aastatel ei ole tal tallede omaksvõtmise ega toitmisega probleeme olnud.

Loodan, et kevad tuleb peagi mitte ainult kalendris, vaid ka looduses. Koos rohetavate põldude ja rohkete talledega.

Jäta vastus