Blogi avalehel

Talveks valmistumine jätkub

november 10th, 2009

lambadNüüd hakkab küll sügis taas talve üle võimust võtma, kuid veel mõned päevad tagasi oli päris huvitav jälgida lumes sumpavaid loomi-linde. Eriti naudivad seda haned-pardid. Külma nad ei karda ja ega see paar miinuskraadi polegi teab mis külm. Just hanedele meeldib vabalt jalutada ja söödavat otsida. Nad oskavad lugu pidada nii lume alt paistvatest rohulibledest kui külmavõetud õunadest, mida vahetevahel käin puu otsast alla raputamas.

Haned tulid meile täiesti juhuslikult. Ühel kevadtalvisel päeval paari aasta eest, kui meie looma- ja linnupark polnud veel eriti suur, mõtlesin, et kedagi oleks justkui puudu. Niisiis otsisin ajalehekuulutustest sobivat ja müügis olidki haned. Kuna hind oli soodne ja linnud asusid samas maakonnas, tõin juba samal päeval paari valgeid hanesid koju. Tol kevadel koorus viis hanetibu, kellest üles kasvas neli, üle talve jätsime kolm halli-valgekirjut noort. Sel aastal hakkasin mõtlema, et palju huvitavam oleks, kui mu haned oleksid lisaks oma loomulikule elegantsusele ka eksootilised. hanedNiisiis lasin Norrast tuua üheksa hanemuna. Smålensgås on vana ja haruldane Norras aretatud tõug, linnud kaaluvad keskmiselt 5-8 kg ja emased munevad aastas 40 muna. Tänavu mul selle tõuga väga hästi ei läinud, koorus vaid kaks tibu, kellest üks kadus ühel ööl salapäraselt. Siiski olen õnnelik oma vahva halli-valgekirju hanetüdruku üle ja loodan, et mul õnnestub kunagi saada talle sama tõugu peigmeespoiss.

Eelneval nädalal said talvekorterisse toimetatud ka osad lambad. Selleks ehitasime traktorikäru servad laudadega veidi kõrgemaks. Kuna käru on üsna väike, pidime 13 lamba transportimiseks tegema kaks sõitu. Kõige suurem probleem oli lammaste püüdmine. Lambad olid piisavalt targad, et mitte peale esimese looma püüdmist sara alla minna. Siiski õnnestus meil lõpuks nad sinna meelitada, ja nii hästi, et nad läksid talledega lammaste jaoks ehitatud nurka. Saime nad sinna kinni panna seniks kuni kõik soovitud lambad olid ära viidud. Ülejäänud lambad, jäär koos 12 noore ja kolme vanema utega, jäid veel mõneks ajaks suvekorterisse, kus neil on võimalus iga päev soovi korral väljas käia. 7nov 025

Kuna meie kandis teatakse olevat suuri hundikarju, siis oleme lammaste suvekorteri üsna metsloomade kindlaks ehitanud. Varjualune on ehitatud tihedast puidust, kahe meetri kõrguse tara tegime lambaaiavõrgust. Väljaspool on kaks traati, üks maapinnast 10 cm ja teine umbes 50 cm kõrgusel, neis on öösel elekter sees. Loodetavasti ei õnnestu sisse pääseda ei metsloomadel ega kurjade kavatsustega külakoertel. Igatahes lambad näivad õnnelikud, et neile on antud võimalus veel hilissügisel ringi hulkuda.

Jäta vastus