Blogi avalehel

Tervitused trollidemaalt

aprill 29th, 2010

norra2010 028Nüüd olen lõpuks tagasi oma pikalt planeeritud Norra-reisilt. Siinkohal jagaksin muljeid sealnähtu kohta. Autoga ettevõetud reis  kujunen väga huvitavaks ja sündmusterohkeks, kuid siinkohal keskenduks peamiselt sealsele taluelule.

Minu arvates on kõige hämmastavam sealne loodus. Väikeses  Nesflateni

Niidumasin

külas Rogalandi maakonnas, kus peatusime, näeb hingematvalt kauneid looduspilte ükskõik kuhu ja ükskõik mis ajal vaadates. See küla asub

kõrgete mägede vahel, mille tipud on praegu veel lumised. Samuti on sealne ilmastik väga muutlik. Paaritunnise väljasõidu ajal 50 km kaugusele õnnestus meil näha nii vihma-, lume-, kui rahesadu, vahel ka päikesepaistet.

poegimise ootel uted

Sealne loodus on ilus küll vaatamiseks, kuid näiteks autoga sõitmine on kohutavalt keeruline ja närvesööv.

Teed on mägedes väga käänulised ja kitsad. Samuti muudab sealne loodus talunike elu väga raskeks.

Kuna põllumaid on väga vähe, korjatakse talveks üles enam-vähem iga heinakõrs. Lausa uskumatu tundub, millistel maadel seal heina tehakse. Töö toimub käsitsi, kuna masinad lähevad ümber. Heinaajal oleks olnud väga huvitav sealset tööd jälgida. Praegu nägime vaid põlde ja heina niitmiseks kasutatavat aparaati.

norra2010 118

Utt kolmikutega

Sattusime Norrasse just lammaste poegimishooaja alguseks. Niisiis õnnestus meil aidata mõni tall vastu võtta. Selles talus, kus meie peatusime, on väga viljakad lambad, kolm talle ei ole väga eriline sündmus. Samuti saavad paljud uted kolm talle imetamisega kenasti hakkama. Kui lambad mai lõpupoole mägikarjamaadele viiakse, võetakse küll mõnedel uttedel kolmas tall ära ja jäetakse koju, sest utt ei pruugi kõigi tallede jälgimisega hakkama saada.

4-nädalase tallega

Oleneb utest. Lambad on väga hea piimatoodanguga, seepärast kasvavad talledki väga kiiresti. Imestasin neljanädalase talle üle, kes tegi silmad ette enamusele minu lambatalledele. Hea meelega oleks ta kaasa võtnud, aga seadused nõuavad keerulist paberimajandust, mida ei ole ühe lamba pärast mõtet ette võtta. Niisiis piirdusin tema süles hoidmise ja pildi jaoks poseerimisega.

Veel Norra muljeid tuleb lähipäevadel.

Jäta vastus