Blogi avalehel

Loomad ja linnud talvekorterisse

november 2nd, 2009

Sügisele omase sombususe asemel on viimase nädala jooksul ilm muutunud talviselt külmaks. Kui kevadel tulevad mõne külmapügalaga pähe juba suve ja päevitamise mõtted, siis sügisel on paari miinuskraadiga päris külm. See paneb üle vaatama ka loomade senised elutingimused ja mõned neist tuleb talvekorterisse toimetada.

erinevad pildid 021Kuna kanadel puudub võimalus minna soovi järgi õue või kui külm hakkab, sisse, on nad külmal ajal sunnitud elama ainult sisetingimustes. Et talvekorterina kasutatav laut asub kilomeetri kaugusel, kasutasime kanade transpordiks autot ja käru, kuhu panime peale ilma põhjata puuri. Natuke tagaajamist ja kanade kisa ning sõit võiski alata. Kui hakkasime lauda juures kanu maha võtma, õnnestus ühel neist põgenema pääseda ja nii pidime päris kaua teda ümber lauta taga ajama. Muuseas, lauda ja sõidutee vahele jääb umbes kümme meetrit ja kui kana oleks teele jooksnud, oleks olukord võinud tema jaoks väga ohtlikuks muutuda. Igatahes lõpuks saime ta kätte ja olime järgmisi puurist välja võttes ettevaatlikumad.

Algul, kui üldse loomi pidama hakkasime, siis mõtlesime, et võiksid ka mõned kanad olla. Poemunade rebu kahvatu värvus ei kutsu küll sööma. Niisiis tulid meie tallu ajalehekuulutuse kaudu paarikümne kilomeetri kauguselt viis kana. Kuke sain Võrumaal elavate vanemate käest. Kuna tibude kasvatamine on mulle alati meeldinud, siis panin järgmisel suvel kõigile haudumissoovi avaldanud kanadele munad alla ja nii kasvas kari päris suureks. Mune sain nii oma talu kanadelt kui teistelt kanakasvatajatelt. Praeguseks on kanakari kasvanud paarikümnepealiseks ja nende hulgas on päris huvitavaid isendeid, kelle munade värvgi varieerub päris palju, nii valged, erinevat tooni pruunikad kui sinakad ja rohekad.

järhöne 002

Jærhøned

Üldiselt ei ole ma väga palju kanade tõule tähelepanu pööranud, kuid siiski on mul ka mõned sellel aastal hangitud tõukanad: Harjumaalt pärit italienerid ehk pruunid leghornid ja Norrast toodud jærhøned. Mõlemad saabusid haudemunadena, tibud said neist inkubaatori abil. Norrast on pärit veel eelmisel aastal samuti munadena toodud pisikesed, umbes kilosed kanad, kes minu teada ei ole puhtatõulised, kuid kellel on kõigil nii karvased madalad jalad kui ümara kujuga saba. Neid „pöialpoisse” peab mu õde ise Norras ja tema tõigi munad.

erinevad pildid 019Paraku tuleb vahetevahel ette, et loomi-linde ründavad halbade kavatustega teised loomad. Palju räägitakse metsloomade rünnakutest, kuid suurt kahju võivad teha ka hulkuvad koerad. Meie lambaid viimased kolmekesi külastasidki. Õnneks ei olnud seekord tagajärjed väga traagilised. Hullemast päästis ilmselt see, et talledega lambad olid laudas ja me märkasime koeri küllalt ruttu. Ehk ei olnud nende eesmärgiks seekord murda. Päris kahjustusteta nende külastus siiski ei lõppenud, jääral on kaela pealt villa katkutud ja seal olid ka mõned kriimud. Paneb imestama, miks sai kahjustusi kõige suurem ja võimsam loom. Ta on üldiselt karja suhtes väga hoolitsev ja usun, et ta läkski emaseid kaitsma. Igatahes on koerte omanikele sõnad peale loetud ja loodan, et see külastus jäi viimaseks. Tiinetele lammastele võib halvasti mõjuda ka lihtne tagaajamine.

Jäta vastus