Blogi avalehel

Eluliselt tähtsad küttepuud.

January 24th, 2010

Ei kannata enam seda külma talve. Oleks veel, et miinus 10 või vähem, aga pidevalt -20 kanti on liig. Küllalt on nähtud lund ja härmatist, nüüd aitaks juba! Tahan võililli, rohelist rohtu ja sooja päikest! Otsisin lohutuseks suviseid pilte ja silma jäid puuriidad mu sünnitalu õuel läinud aasta maikuus. Need on hetkel muutunud kõige olulisemaks ellujäämise abiliseks.

Praegu mõtlen, et on päris hea, et sai eelmisel talvel kütet rohkem varuda ja neist riitadest jätkub veel tulevaks talvekski. Pildil olevast riidarivist on peaaegu kõik siiani alles. Ootavad järgmist küttehooaega. Kodus on kuuri laotud 7-st riidast tänaseks kolm varsti ära köetud ja neli on alles. Tuleb kevadeni välja küll. Kõige tähtsam on, et puud said kuuri toodud aasta kõige kuivemal ajal, suve alguses. Siis polnud veel öist kastet neid niisutamas. Paar aastat seisnud kuivad puud aga annavad paremini sooja kui samal aastal tehtud ja eriti oluline on ka see, et ei tahma lõõre ja korstnaid.

Maakohas on kõige suurem puude neelaja pliit. Hea süüa teha ning hoiab köögi ja ühe toa soojad. Kui väljas on külma rohkem kui 10 kraadi, tuleb ülepäeviti kõrvalhoones ja saunaahjus tuld teha, et veetorudega ootamatusi ei juhtuks. Väga külmal ajal kütan majas ahju paar korda ööpäevas. Liiga palju puid ei saa korraga ahju toppida – ülekütmine on ohtlik.

Jäta vastus