Blogi avalehel

Julged põhjatihased.

January 25th, 2010

Öösel oli meil -26, hommikul -21, lõuna ajal -17, päikeseloojangu ajal -13 ja õhtul juba -11. Hoopis teine olemine kohe.

Kuna mu autol „kustus” eile aku ära (oligi aeg, oleks varsti 5 aastat töötamist täis saanud), siis oli hommikul esimene asi uus muretseda. No siin maakohas käivad need asjad ikka kähku. Eilse telefonikõne peale olid teeninduse mehed hommikul kell 9 garaaži ukse taga, masin lükati välja, pandi juhtmetega teiselt akult käima ja viidi minema. Mõne aja pärast oli ukse ees tagasi. Käivitub jälle kui kellavärk! Minu asi oli pärast maksmas käia. Juba transporditi järgmist hädalist töökotta, kui ära tulin. Vaat see on täiuslik teenindus! Mitte nagu linnas.

Kui auto liigub, siis saab metsa sõita. Juba kolm päeva olin külma pärast „urus” passinud. Nagu ikka, jätsin auto teeristile maha ja astusin edasi. Kott sihvkasid ja pekikäntsakas kaasas. Päike paistis selja tagant ja tundus, nagu soojendaks juba.

Metsa linnusööklas polnud enam mingeid seemneid, isegi rasvakuulikesed olid võrgust ära söödud. Natuke pekki veel rippus nööri otsas. Vaevu jõudsin jõele läheneda, kui algas oksalt oksale sebimine ja sädistamine. Teadagi, mille pärast – mind oli ammu oodatud.

Kiusasin enne koti lahtipakkimist oma väikseid sõpru ja võtsin kaamera välja. Kõige julgemad tihaste seas on põhjatihased. Tullakse nina ette oksale või jalge juurde lumme. Rasva- või sinitihased pole nii usaldavad linnud.

Põhjatihane võib toidulaua juures oodata rahulikult poole meetri kaugusel, et siis olla esimene, kes puistatud seemne kätte saab. Põhja- ja sootihane on üpris sarnased linnud, kõige kindlam olevat laulu järgi vahet teha. Mina väga osav laulueristaja pole, aga põhjatihase tunnused olen enam-vähem selgeks teinud. Põhjatihane on metsade lind. Pruunikashall üldtoon seljaosas, valged kehaküljed ja põsed, läiketa süsimust pea, õhuke nokk, mille all veidi laienev häguste servadega must „habe”. Kõige iseloomulikumaks liigitunnuseks aga on hele paneel küünarhoosulgedel. Ehkki sarnast heledat triibustikku võib esineda ka sügiseti välja kujunemata sulestikuga sootihastel.

Jäta vastus