Blogi avalehel

Maal on hea elada.

October 30th, 2008

Vihm, pimedus – selline on oktoobri lõpp. Toon kuivad küttepuud kuurist, panen tule ahju ja pliidi alla, kapsasupi tulele ja raadio mängima. Hunnik ajalehti laual ootamas. Väljas muudkui tilgub edasi. Aga toas on soe.

Kui tõesti ei saa metsas midagi teha, tuleb korda ajada muid asju, millele ei taha ilusa ilmaga aega kulutada. Elion saatis meili ja vabandas, et oli vastusega viivitanud ning lubas, et tuleval nädalal pannakse uus liinikaabel. Otsisin üles naabrimehe, kel järelhaagisega traktor ja ta lubas tee äärest kuuseheki kõrvalt maha võtta ja ära viia mõned toomingad, mille oksad jäävad tulevasele telefonikaablile ette. Vaevalt telefonimehed seda tegema hakkavad. Hiljem oleks raske sealt midagi kärpida, kui kaabel okste vahel.

Järgmisena uurisin, kui pikad on rehvivahetuse järjekorrad. Ja leitigi juba tänaseks üks vaba kellaaeg. Auto sai pestud ja talirehvid alla. Väikses maakohas on kõik lihtsam kui linnas. Tellid – ja saadki, mis soovitud. Olgu tegu juuksuri või massööri või autoremondi või metsatöödega. Ehitusmeestega on keerulisem, sest kohalikel väike-ettevõtjatel seni tööpuudust pole. Õnneks on siin nii, et kõik tunnevad kõiki, tellid vaid õige tegija ja tööde kvaliteediga altminek on minimaalne.

Kui lisada, et maal elades on alati võimalik leida aega, mil saab üksinda rahus oma asju ajada, ilma, et pidevalt sinu tegemisi keegi kõrvalt jälgiks, siis – see ongi ju unistuste tipp! Kui maal on kindlustatud elekter, telefoniside, internet, kui teid korras hoitakse ja vanuritele sotsiaaltöötaja kodudes abiks käib, siis on ju hädavajalik olemas. Meie vallas teeb koolibuss igal päeval oma õpilasringe ja maakoolidki on remonditud ja lapsesõbralikud. Vallamajas töötavad vastutulelikud ja abivalmid inimesed, kellega mõnus suhelda.

Tööd peab igal pool tegema ja pole vahet, kas maal või linnas. Rasketel aegadel aga on maainimesel mõni juurikas oma aiamaalt potti panna või metsast küte võtta. Põllupidajate aasta sõltub nagunii ilmast ja taeva tahtmistest ning sinna pole miskit parata. Metsarahva ettevõtmised on samamoodi ilmast sõltuvuses, aga põllumeestega võrreldes on see eelis, et kasvavate puudega ei juhtu metsas midagi, kui üks aasta vahele jääb. Lisan veel, et mida väiksem, seda paindlikum muutustele ja suurem vastupidavus halbadel majandusaegadel. Maal elavadki enamasti väiksed, sõbralikud ja töökad inimesed. Maaelu muudab inimese paremaks.

Jäta vastus