Blogi avalehel

Mööda kitsejälgi.

December 15th, 2010

Riigimetsa peasiht, mis lõpus läbib ka mitmeid eraomanike kinnistuid, lükati üleeile lahti, nii et autod pääsevad sealt läbi. Kõrvalsihid on küll kinni, välja arvatud üks, mida mööda paar päeva tagasi ma liinimeeste ekskavaatori kaugesse jõekääru juhatasin.

Seda sihti mööda siis täna ühe matka tegingi, et uurida, kuidas metsaelanikud elavad. Sellest käigust tegin mõned järeldused.

Nimelt algas kohe sihi otsast metskitsede jäljerida ja minu hinnangul oli rivis liikunud 3-4 looma. Jälgisin hoolega, kas kõrvalt metsast või lankidelt on mõni muu loom ka teele tulnud, aga ei põtra, metssiga, rebaseid, ilvest ega hunti selle umbes 1 km pikkuse lõigu kohta polnud liikunud. Kitsed olid teinud ühe paarimeetrise kõrvalepõike lumme, kus noorte kuusetaimede kõrval paistis üks kuivanud lehtedega haavaoks. Kuuski polnud nad hammustanud, hoopis haavaoks oli huvi pakkunud. Kui sihi ääres algas vana mets, pöördusid jäljed korraks sinna. Tean eelmisest talvest, et see tihe vanade kuuskede ja lehtpuudega metsaosa oli kitsedel ööbimispaigaks. Seal on võimalik puude all samblane maapind paljaks kraapida ja magamisase teha.

Üks huvitav asi jäi veel silma. Nimelt harrastavad kitsed parempoolset liiklust. Kaks roomikurada suundus riigimetsa kaudu minu maadeni, kustkaudu lõpuks ekskavaator üle suure kraavi edasi oma teed Raplamaale roomas. Käisin siis minagi üle kraavi, et uurida, kuhu kitsed suundusid. Oletasin, et läksid masina jälgi mööda edasi, aga ei. Nad olid tagasi pööranud ja parempoolse liikluse reeglit kasutades tulnud piki teist jälge. Kuni taas selle vana metsatukani, kus teelt puude alla pöörasid.

Terve tee mõtlesin selle üle, kui tähtis on metsloomadele kasvõi osaline metsasihtide lumest lahtilükkamine. Metskitsed saavad seda mööda käies napsata mõne oksakese või kuivanud rohututi, et midagi kõhusoppi koguneks. Ohu korral jõuavad kitsed piki puhastatud metsateid kiiresti ära joosta. Nagu eksperdid on väitnud, vajavad metskitsed normaalseks seedetegevuseks ja ellujäämiseks võimalust talvel külmaga liikuda. Kõhuni ulatuvas lumes aga on nad üsna abitud. Kui riigimetsas parasjagu raie ei käi, siis teid lahti ei hoita, kuigi looduse nimel võiks üks riigiettevõte siiski sedalaadi kulutusi teha. Vanasti oli see nii. Ehk leiavad jahimehed mingeid võimalusi metsateede lahtihoidmiseks, sest keegi meist, ei metsaomanikud, loodusesõbrad ega ka jahimehed, pole huvitatud, et kevadel loendame taas metskitsede korjuseid.

2 vastus “Mööda kitsejälgi.”

  1. Koit, põllumees Türi vallast:

    Käisin üleeile jahimeeste tellimusel metsas söödakohtadesse teid sisse lükkamas. RMK oli suured sihid juba puhtaks lükanud, kusjuures mingit raiet piirkonnas ei toimu. Ei saa öelda et ei hoolita metsaelanikest.

  2. Leili:

    Seda on hea lugeda, et Türi kandis paremad lood on. Siin lükkas riigimetsa peasihi lahti erafirma, et rekkad eraomaniku puud tee äärest virnadest ära vedada saaksid. Kõrvale suunduvad kvartalisihid on kinni.Täna nägin, et üks talunik oli oma NATiga üht sihti lükanud, sest temagi pääseb riigimetsa kaudu oma metsa. Kõigist neist radadest on loomadele suur abi. Kitsed aga hoiduvad praegu üsna külamajade lähedale, kus põldudel taliraps on lume all. Paistab, et kitsed kraabivad seal lund ja söövadki rapsi.

Jäta vastus