Blogi avalehel

Uus võsasaag ära nähtud.

December 26th, 2010

Kui pühad ära tüütavad ja kapsast-vorstist kõht punni söödud, on õige aeg end lumises metsas proovile panna. Nii tegid meie metsaühistu liikmed. Paraku oli osa rahvast lumevangis ja jäi tulemata, aga Taavi Ehrpais oli kohal ja tõelised asjahuvilised samuti.

Eilne sadu ja tuisk ei tõotanud head, sest enne pühi sisselükatud metsatee ja plats, kuhu autodega koguneda saaks, tuiskas uuesti täis. Täna hommikul tuli sama lumelükkaja uuesti kohale ja keskpäevaks, kui rahvas kogunes, oli parkla puhkeplatsi rajatiste kõrval lumest puhas. Seevastu riigimaanteel oli hangede keskel vaid üks sissesõidetud jäljerida. Kitsal teel aga on kahel pool tuisuvaaludes nähtamatud ja talvemärkidega tähistamata, hiljuti kaevatud „eurokraavid“. Lund sadas küll juurde, aga ilm oli soojem ja tuulgi taltunud.

Tuli soojendamas, tassike kuuma teed ja jõuluglögi rüübatud, algas Husqvarna võsasae uue mudeli 535 FBx tutvustus ja proovitöö noorendike hooldusel (ehk lumises võsas). Taavi käsutuses on Eestis siiani ainus seda tüüpi võsasaag ja et on olulisi erinevusi tavalise ketas-võsasaega võrreldes, sai kohe selgeks, kui mehed masinat uurisid ja hiljem proovida said.

Positiivse poole pealt mainiti kohe tööriista mugavust ja kergust ning peeti oluliseks, et lõigatavas võsas saab hõlpsasti endale liikumiseks raja sisse lõigata, ilma et lund või puid kaela kukuks. Põõsad-puud saab saelati küljes oleva tõukekonksuga eemale suruda. Negatiivse poole pealt mainiti, et mootori võimsust võiks rohkem olla.

Ma ei hakka siin blogiloos tehnilisi asju kirjeldama, sest minu teadmised sinna ei küüni. Uuel aastal tuleb mudel ka meie saepoodide võrku müügile ja huvilistel on võimalik järele proovida.

Töötingimused on nii paksu lumega praegu noorendike hooldamiseks ja võsalõikuseks lausa ekstreemsed, sest inimene kipub kohati vööni kohevasse lumme vajuma, lõigatavate puude tüükad jäävad kõrgeks ja puud-põõsad ise ei taha pikali kukkuda, vaid kipuvad otsapidi lumme kukkudes püstiasendisse jääma. Kui seda tööd teha varakevadel või enne lume tulekut sügisel, on jõudlus ja tulemused kordades paremad.

Igatahes oli üks karastav vaheldus jõulupühade reas. Taavi oli hommikul kõhklejatele öelnud, et õige metsamees ei karda lund ega tuisku ja kui autoga ei saa, tuleb traktor võtta, ja kui seegi ei aita, siis tuleb suusad alla panna 🙂

Jäta vastus