Blogi avalehel

Ettevaatust, herilased!

July 31st, 2011

Pildil olev lehmakoogi sarnane hall lätakas nõgesevarte all on herilasepesa. Mul vedas, et lõikuriga sinna sisse ei põrutanud, viimasel hetkel nägin. Mõnel eelmisel aastal pole nii kergesti pääsenud, on tulnud jalgadele valu anda ja omajagu sutsakaid ka saadud.

Ma pole kindel, kas see pesa kuulub metsaherilasele või maaherilasele, sest loetu põhjal on nii, et metsaherilane ehitab oma pesa maapinnast kõrgemale, maaherilane aga pinnasesse mõne teise looma urgu. Huvitav on see, et kui olemasolev urg maaherilase laienevale pesale väikseks jääb, siis suudavad herilased ka ise mullatöid teha, maa-alust urgu suuremaks süvendada. Olen metsataimi hooldades kord ka sellisesse herilasepessa jalgupidi sisse vajunud. Kiireks lippamiseks läks

Herilaste liike on muidugi rohkem kui siin mainisin. Pesa ehitamist alustab suve hakul herilaseema, kes on ületalve elanud ja kes poetab esimestesse omaehitatud kannudesse kohe ka munad. Vastsetest kooruvad valmikud, töölised, kes asuvad pesa järjest suuremaks ehitama. Ema ülesandeks on kärjekannudesse uusi mune muneda ja nii kasvab pesa suuremaks ning täieneb pidevalt uute herilaste põlvkond.

Herilased ise toituvad taimemahladest, õienektarist, aga varastavad ka mesilaste tagant mett või inimestelt magusat moosi. Oma lapsi ehk vastseid aga toidavad nad lihaga – püüavad putukaid, mäluvad need peeneks ja annavad vastsetele. Suuremad putukad nõelatakse mürgise astlaga oimetuks, väiksemad haaratakse otse hambusse.

Olen oma lugudes maininud ka üht röövlindu – herilaseviud. Tema ongi see lind, kes haub oma pojad parasjagu selleks ajaks välja, kui herilastel pesad suve teises pooles juba suured ja kärgedes piisavalt vastseid. Need tõugud on herilaseviu poegadele rammus ja valgurikas toit. On huvitav, kuidas herilaseviu teeb luurates kindlaks, kuhu herilased lendavad ja seejärel murrab pessa sisse, et kärgedest röövikuid kätte saada. Kas turris suled lindu vihaste herilaste eest ka piisavalt kaitsevad, peab herilaseviult endalt küsima.

Herilased on loodusliku paberi tootjad, sest pesamaterjal ongi peeneks näritud ja süljega niisutatud puidupuru – peaaegu nagu paberivabrikus.

Jäta vastus