Blogi avalehel

Metsa-aasta kajastused

September 27th, 2011

Kui selle aasta algul kuulutati, et 2011 on rahvusvaheline metsa-aasta, ootasin, et nüüd saab ajakirjandusest (olgu siis veebis või paberil) lugeda rohkeid metsalugusid inimestest, probleemide tõstatamist ja tulevikunägemusi. Praegu tunnen, et päriselt nii see siiski pole.

Positiivse poole pealt väärib esiletõstmist ajakiri „Eesti Mets“, eriti viimane, septembrikuu number, mis on suuresti pühendatud erametsandusele. On külas käidud talumetsamajandajate konkursi kolme esimese koha saavutanud metsaomanikul. Meeldisid põlise metsamehe Enn Raide seisukohad metsade säästlikust majandamisest, veendumus, et metsast võttes tuleb metsale ka tagasi anda.

Õppeleht „Sinu Mets“, mille väljaandmine on tagasi Maalehe kätes, läheb iga numbriga aina paremaks. On looduslugusid, jahinduse teemasid, Olavi Udami metsaomaniku kool, praktilisi nõuandeid metsa hooldamisest ja palju muud huvitavat. Lisaks kaunid loodusfotod ja ilus kujundus. „Sinu Metsas“ on kokkusurutult olemas kõigi seni Eestis ilmuvate loodusajakirjade parimad küljed. Just selline on ju ka metsaomaniku elu, mis nõuab igapäevase töö juures nii metsanduslikke kui ka loodusalaseid teadmisi.

Vaatamata suurele reklaamimahule on Maalehe Metsaleht iga kuu lõpus üks oodatud lugemine. Võiks veelgi teravamalt kajastada neid vastuolusid, mis erametsanduses on üles kerkinud. Mõtlen siin talumetsade ja firmametsade erisusi. Jahiseaduse muudatused ilmselt jõuavad osapooli rahuldavate lahendusteni, aga vääriselupaikade kaitse tingimused veel mitte.  Ajaleht, mis igas kuus ilmub, oleks koht, kus saaks vaielda, vastulauseid öelda. Pealegi saaks teemasid dubleerida erametsa portaalis ja tekitada kommenteerimise võimalusi. Sellest aga pole suurt midagi välja tulnud.

Iga päev klikin ka erametsa portaali aadressil ja pettun. Infot koolitustest, nõustamisest ja toetuste taotlemisest sealt küll leiab, aga uudiseid tuleb harva. Kas pole enam inimest, kes portaali sisu eest pidevalt hoolitseks või on tegu ajanappuse, oskamatuse, ükskõiksuse või millegi muuga? Portaali nimetus eeldaks, et see on suunatud erametsaomanikele ja teemasid leiaks olenemata aastaajast rohkemgi kui neist seni kirjutatud on.

Sügis on kultuuride ja noorendike hooldamise aeg. Iga ilus päev kulub ka minul praegu kultuurides võsa ja rohtu niites. Seepärast napib ka minul mõni päev jõudu oma kirjatükke blogisse lisada.

Jäta vastus