Blogi avalehel

Tormijärgne.

November 24th, 2008

No ei ole ma talve- või lumeinimene. Ainult probleeme toob selline aastaaeg. Tulin õuest tagasi oma koopasse ja muudkui urisen. Selg valutab päevasest lumerookimisest. Lumi, sunnik tuli ju sula maa peale ja rookimisel kleepub plastmassist roobi või labida külge. Ei jõudnudki õhtuks tervet koduteed lahti kaevata. Meelega jätsin ka garaaži esise lumme, sest autoga veel metsa nagunii ei pääse. Päästavad soojakraadid ja vihm.

Kibelesin eelmisel nädalal, kui maa oli veel must ja pea töömõtteid täis, näitama uhket leppa, mis jõe kaldalt maha murdus. Siin ta on. Nüüdseks on see tükeldatud ja halgudeks lõhutud. Mõõdulint näitas rinnakõrgusel tüve läbimõõduks 33cm. Maas sai ka puu pikkust mõõdetud – 18,5 m. Umbes ruumimeetri lõhutud halge sai sellest puust.

Olen alati lihtsat ja halli kodumetsade lepapuud armastanud. Parajatest pulkadest sai lapsena koduloomi välja lõigatud ja lepiku alt punakaslillasid lepaseeni korjatud. Lepakoorest olen tädilastega koorepasunat teinud ja tema punase mahlaga indiaanlaste nägusid ette maalinud. Hilissügiseti ja talviti kribistavad lepa käbide kallal siisikesed ja urvalinnud. Lõputul hulgal talvekütet on lepikud meie perele andnud ja annavad veel palju aastaid. Paremaid pakke olen ka saeveskisse saagimisele saatnud. Pole mingeid hädasid või haigusi sel lihtsal, ent koduselt armsal puul märganud. Ja kui kiiresti ja märkamatult ta kasvab! Kindlasti on paljudele uudiseks, et ma teen ka puht-lepikutes valgustusraiet ja vanemates hooldust. Selle tulemusena kasvavad sirged puud ja saavad kiiremini raieküpseks. (Ongi mõnel paras näpuga näidata – vaat kus hobimetsnik – lepikuharvendaja!) Hoian siin-seal eriti kõrgeid ja jämedaid eksemplare, et näha, kui kaua nad elavad ja kui jämedaks võivad kasvada. Hea on neid mõnikord teistelegi näidata. Nii lihtne ja armas lepapuu vajaks suuremat tähelepanu ja laiemat kasutust.

Üks vastus “Tormijärgne.”

  1. Olavi:

    Lepikutes tehakse ikka harvendusraiet. Nt lätlastel on lausa katselepikud. Kevadepoole ilmus just lugu sellest millist kasu saab lepikute harvendamisest. Isega lepiku kogutagavara (325 tm/ha) oli ligi 85 tm/ ha kohta suurem kui hooldamata lepikutes. Lisaks kvaliteedivahe ja lisaks hooldusraidega kasutusse saadud puit !!!

    Jõudu Leili !

Jäta vastus