Blogi avalehel

Metsas on rahulik aeg.

November 30th, 2011

Praegu on suurepärane aeg noorendike hooldamiseks ja muudeks metsas vajalikeks korrastustöödeks. Pole veel tülikat lund ning õnneks on ka päevane valge aeg nii lühike, et tööga pole võimalik liiga teha.

Olen saanud rahulikult võsa lõigata, mis on üks lõputu töö, aga tehtut on rõõm vaadata. Praegu kärbin lepikust toomingaid ja allajäänud väiksemaid või kõveraid puid, seda rohkem ilu pärast, aga ka selleks, et õhk puude vahel paremini liiguks ja lähitulevikus raiesse minevad lepad jämedust ja kõrgust koguksid. Neli-viis aastat tagasi lõikasin samas kohas esimest korda toomingavõsa maha. Nüüd on uus kasvanud, aga seda on hulga vähem kui tookord.

Mõni metsamees võib mind ju välja naerda, et kes siis lepiku hooldamisele aega raiskab. Las naerab. See on minu mets ja minu teha, millele oma jõudu kulutan. Eelmiste aastate kogemustele toetudes tasub vaeva näha küll. Sihvakate tüvedega lepik kasvab nagu palgimets ja endalgi ilus sellist vaadata.

Tööle sõites näen kogu aeg tee ääres sassis lepatihnikuid, kus murdunud kaikad suruvad all kasvavad toomingapõõsad vastu maad. Teatavasti kasvatab toomingas ka okstele juured alla ja sellist padrikut annab harutada, kui ükskord leparaieks läheb. Tavaline on siis, et saega tõmmatakse toomingad poolest saadik puruks, langetatakse sinna peale lepatüved, tallatakse lepatüvede väljaveoga oksad ja risu vastu maad ja sinna need jäävad. Toomingas on kärmas uuesti kasvama. Paari aasta pärast ei pääse sassis padrikust isegi metsloom enam läbi, inimesest rääkimata. Mina tahan, et ka lepikus ilusad puud kasvaksid. Seda saab hooldamisega kujundada.

Ma pole mitu päeva ühtki pilti teinud. Kui on valgust, siis pole olnud töö kõrvalt mahti kaamerat näppida, kui oleks aega pildistada, siis on juba pimedaks läinud. Seepärast otsisin tänase loo juurde 2008.a. 1.aprillil tehtud foto peaaegu samast lepikunurgast, kus viimastel päevadel korda luua püüan. Nüüd on need puud juba hulga maad suuremaks kasvanud.

6 vastus “Metsas on rahulik aeg.”

 1. Ott:

  Kindlasti on lepikute harvendamisel ka uba sees 🙂 Kasvab ilus ja sirged puu, saab tulevikus nt lepa laudadeks lõigata. Toomingate vastu olen ma kasutanud silmastamist, ehk siis suuremal toomingal tuleb lõigata tüvesse tiir peale. Aastakese on veel puu roheline ja tõmbab juurtest energia ära ning alla tuleb oluliselt vähem toominga võsa.

 2. Leili:

  Tere Ott.
  Kas see tiir tüvesse tähendab, et tuleks saega tüvele ring sisse lõigata, nii et koor ja koorealune kiht kogu tüve ulatuses läbi lõigatud saaks?
  Umbes 12 aastat tagasi märkasin riigimetsas sellist tegevust väga suurte ja haruliste haabade kallal, et kooriti umbes rinnakõrguselt puu ära, n-ö sandistati elus puu. Üks vana metsavaht oli sellise asja peale vihane, et kuidas küll elusa puuga nii teha tohib…
  Proovisin tookord seda ka oma metsas. Tulemuseks oli, et esimesed 3-4 aastat oli puu veel poolelus, roheline. Seejärel hakkas kuivama, okshaaval hakkasid ülevalt kuivanud oksad maha kukkuma, ilma et neist all kasvavatele puudele suuremat kahju oleks tekkinud, ja nüüdseks on järel vaid püstine, kuivanud jäme tüvi. Rähnid on rõõmsad:) Tõepoolest ei tulnud sellise puupiinamise järel ümbrusesse haavavõsa, mis tavalise langetamise järel oleks ilmtingimata vohama hakanud.
  Äkki on tõepoolest toominga vigastamisel samasugune iva sees. Peab proovima.

 3. Patser:

  “Silmastamist” toetab ka teooria, sest vesi ja mineraalained liiguvad juurtest võrasse mööda puutüve maltspuidu-osa (kevadel lastakse mahla ka maltspuidust), fotosünteesil sünteesitud toitained tagasi aga mööda koorealust niint/mähka.

  Kui mähk läbi lõigata siis puu ei saa juurestikku enam toitaineid koguda. Kui vana tagavara ka otsa saab (eks sõltub puuliigist ja vanusest – täpselt ei tea), siis puu sureb.

 4. Patser:

  Tuli meelde, et mäha teaduslik nimetus on kambium (http://et.wikipedia.org/wiki/Kambium). Igal juhul toimub sügisepoole suve mööda kambiumi varuainete transport. Seda arvesse võttes peab jooksva kasuvuaasta silmastamise ära tegema suve alguseks, et efekt maksimaalne saaks.

 5. petja:

  kena hooldatud lepik, silm puhkab. ma ise ka teen seda “lollust” (lepavõsa ilusaks tegemist) vahel niisama spordisaali asemel. ilusast siledast tüvest on ju parem kütet ka teha kui kõverast ja okslikust.

 6. Olavi:

  Lätis tehtud katsete tulemus on igaljuhul sellisele tegevusele (harvendusraie lepikutes) julgustav.
  Kokkuvõttes kogujuurdekasvus ei kaota midagi, kuid kvaliteedis ja seega hinnas võidad oluliselt.
  Seega sellest tööst tõuseb puhas tulu.
  See on Läti metsandusliku uurimisinstituudi uurimise ametlik järelm.

  Õige tegu !

Jäta vastus