Blogi avalehel

Kaske ja leppa

January 25th, 2012

Iga päev vuravad küla tagant puidukoormad suurele teele. Ma pole vaatamas käinud, kus täpsemalt raietööd käivad. Kaske ja leppa veetakse, okaspuud pole trehvanud. Talvekülmad on kohal ning parim metsategemise aeg kätte jõudnud. Pean ka oma metsas sellised ilmad ära kasutama.

Minul suuremaid raietöid sel talvel siiski kavas pole, tahaks vaid paarkümmend tihu küttepuid varuda. Ülejärgmiseks talveks, nagu mul kombeks on, et aasta tagavara ette. Eile oli abivalmis töömees oma traktoriga kohale tulnud, metsaraja läbi sõitnud ja lume kinni tallanud. Loodetavasti külmub veo ajaks pinnas ilusti kõvaks ja kandvaks.

Valgustusraie sai ühes kohas lõpetatud ja töömees hakkab leppi langetama. Pealegi pidavat töö kettsaega külma ilmaga paremini sooja andma kui võsasaega noorendikus põõsaste lõikamine. Ja aina külmemaks läheb.

Sumpasime täna veel kaks noorendikku läbi, kus peapuuliigiks kased. Kui ilm lubab, siis pärast leppade raiet jätkab töömees seal. Kaseraiesmik jäeti mulle päranduseks kolhoosilt, kui vahetult enne omandireformi (maade tagastamist) lahmakas küpset kaasikut küttepuudeks tehti. Asemele nad enam sinna midagi ei istutanud. Paarikümne aastaga on uus noor kaasik ise kasvanud ja see vajab nüüd kohendamist. Riigimetsas pidavat sellist hooldusraiet nimetatama mittelikviidseks harvenduseks. Tähendab see seda, et veoteid sisse ei raiuta ja mahavõetud puud jäetakse sinnapaika kõdunema. Pole minulgi plaanis neid väheseid lehtpuukaikaid kaugest metsanurgast vägisi välja sikutama hakata.

Jäta vastus