Blogi avalehel

Kitsed hoiavad kokku

February 12th, 2012

Selle talve rekordkari näitas end laupäeval – korraga 6 metskitse üheskoos põllul lume alt toitu otsimas. Tundub, et seni kohatud kitsede hulgas pole olnud ühtki sokupoissi. Karvased sarvemüksud peaksid sellisel aastaajal nähtavad olema. Küll aga peaks kevadel olema lootust kitsetallesid saada, kui nende emmed kõik talveohud üle elavad.

Ühel loojangueelsel õhtupoolikul, kui järjekordselt sookure vaatluselt tagasiteel olin, hüppasid metsast kaks kitse külateele. Ootasin, kuhu nad suunduvad. Pikkamööda ronisid põõsaste vahelt läbi ja jõudsid orasepõllule. Koheva lume alt pole kuigi keeruline toitu lagedale kraapida. Õhtune päike värvis kitse hallikarvalise talvekasuka leekivalt suviseks.

Sõidan iga päev sookurge vaatama. Reedel ja laupäeval ma teda ei näinud, küll aga olid linnu varbajäljed söödakohas olemas. Pühapäeval oli sookurg üksida keset töökoja õue roostes tehnikat valvamas. Jälgisin teda kaugemalt ja kui ta hakkas samme põhurullide suunas seadma, siis tulin ära. Rullide taga on viljateradega kiletunnelid, kus ta toitumas käib.

9 vastus “Kitsed hoiavad kokku”

 1. Kerli:

  Mina nägin laupäeval, 11.02.2012, Valga maakonnas Pikasilla lähedal põlul ca 15-20 kitse 🙂 korraga

 2. mina:

  käies metsas olen isegi kohanud suuremat karja kui 6 pead asukohax läänenemaa

 3. Aleks:

  Meil Viiratsi lähedal, sööb põllul 11 pealine kitsekari-paar sokku nende seas. 20.02.2012.

 4. Urmas:

  maal vanemate juures on igapäevaseks 8 liikmeline kitse pere. omal ajas sagedased neljakesi ja üks karvatuustiga see ilmselt sokk aias kõik kaitstud jätame neile aeda ka nosimist ilus vaadata neid.

 5. Tanel:

  järvamaal peetris,põllul 15 kitsekest sõid rahumeeli!!!

 6. Rein:

  26 pealt läks lugemine sassi. 35 ei ole küll väga liialdatud. Ka Pikasilla kandist mõniteist kilomeetrit edasi.

 7. khm.:

  Eelmine aasta umbes samal ajal nägin hommikul enne 6 tööle minnes hommikul 43 kitse eurolauda kõrval, jäin seisma ja lugesin üle.See siis Kaiu vallas.

 8. Heli:

  Metsa Leili, nagu meie pere Teid kutsub!

  Jätkuvat entusiasmi ja jaksu meid sookure käekäiguga kursis hoidmisel. Meie toimetame ka tasapisi vanade leppade kütteks mahavõtmise kallal. Ikka mõeldes optimistlikult ette järgmistele talvedele, mitte maailma lõpule.Siin Mahtra raba serval on rikkalikult igat sorti metsaelukate jälgi, eriti muidugi metssigade omi. Eks me ole selles ka ise veidi “süüdi” nende ninaesist rikastades hea ja paremaga.
  Samuti toimib aias linnurestoran varasest hommikust videvikuni. Külastajate puuduse üle kurta ei saa.
  Eile üritas üks kull omale kedagi saagiks haarata ,kuid jäi ikkagi pika nokaga. Istus tükk aega akna taga põõsas, kuid lõpuks tüdines ja lendas oma teed.Loodetavasti leidis ta hiljem mõne hiire, et oma kõhtu täita.

 9. genrich:

  jah , see oli oma kaksteist aastat tagasi . vara kevadel oli Kabalas , Lääne Viru , põllul kolmkümmend kuus isendit metskitse . Pidasin auto , ja lugesin neid mitu korda. Arvan et kohalikud nägid , ja toetavad mind.

Jäta vastus