Blogi avalehel

Roosa käbilill õitseb

April 26th, 2012

Pildid ja jutt on siiski harilikust katkujuurest, kuid rahvasuu on süngevõitu nimega taime kevadise õitsemise ajal ka roosaks käbililleks kutsunud.

Käin igal kevadel korra teda vaatamas, sest väga laialdaselt pole katkujuur Eestis levinud. Ta vajab niiskeid ja rammusa mullaga kasvukohti ning eelistab kasvada kraavi kaldal. Olen teda näinud veel ühes kohas Raplamaal, Järvakandi – Rapla vahelise maanteelõigu ääres metsaserval.

Harilik katkujuur pole meie alade põlisasukas, vaid ta on keskajal sisse toodud. Sel ajal levis siin katk ning usuti, et tema juurikatega saab seda tõve ravida. Sellest taimel ka vastav nimi – katkujuur.

Katkujuur on väga kehv seemnetega paljuneja ning kuna sageli on koloonias ainult isasõitega õisikud ja emasõied puuduvad, siis pole ju lootustki seemneid saada. Küll aga laieneb kasvuala aegapidi vegetatiivselt, juurikate abil. Aastate jooksul on ka mulle teada olev kasvukoht natuke edasi nihkunud, aga ikka ainult sama kraavi äärt pidi.

Aprilli lõpp on just õige aeg õitsvat katkujuurt vaatama minna. Roosade käbitaoliste õisikute suurus ja arengufaas sõltuvad puude vahelt ligi pääsevast valgusest ja nii ei avane kõik õied korraga. Kesksuvel katavad sama kohta väga suured, kuni 80 cm läbimõõdus labadega lehed, mille all pole enam ruumi ega valgust teistele rohttaimedele.

16 vastus “Roosa käbilill õitseb”

 1. ka ts:

  Viljandimaal, Pilistverest otse Kabalasse sõites, on suur katkujuure kasvukoht ja Võhma-Põltsmaa mnt-l, Navesti jõe juures kasvab ka seda korralikult.

 2. anna:

  Viimsis, Pringi endise kordoni juures otse jalgrattatee ääres õitseb samuti.

 3. Marika:

  Jõgevamaal Luua pargis suur kasvukoht ning Palamuse külje all Raadivere külas ka arvestatav kogum katkujuurt kasvamas :=

 4. Neeme:

  Just Järvakandi teel nägin mõni päev tagasi vilksamisi midagi sarnast ühel lagendikul. Jäingi mõtlema, mis see oli, aga nüüd tean.
  Aitäh!

 5. sirtse:

  minu arust on seda taime ka kuusalus..

 6. Heli:

  Ka Harjumaal Kõue vallas Ojasoo mõisa pargis , Pirita jõe haru ääres on väga lai ala kaetud katkujuure levilaga. Käime seda igal kevadel imetlemas.

 7. Karumõmmi:

  Noarootsi vallas Sutlepas tee ääre palju teda kasvab…Eks teda tegelikult igal pool v.a kardulapõllud

 8. YLLE:

  JÄRVAMAAL KOLU KÜLAS LEMBITU TALUMAADEL KASVAB KA KATKUJUUR

 9. Aime:

  Rocca al Mares mere ääres on väike kasvukoht. Käin igal kevadel vaatamas.

 10. Liia:

  Tean kahte asukohta. Üks on keset Viljandi linna ja teine Abjas.

 11. Riina:

  Imelised õied lausa kutsuvad lähemalt vaatama. Ka Jõgevamaal Kurista külas on väike leiukoht.

 12. Sibelle:

  Ka Kehtna vallas Ohekatku külast Kehtnasse viiva kruusatee Vastja tee ääres on neid hulgaliselt õitsemas,imestasime pojaga,et mis taim see ometi on.Nii et tänud,Leili,saime tänu sinu kirjutatule targemaks.

 13. Juur:

  Haapsalus, Vee tänaval.

 14. Maarika:

  Minul õitseb linna aias selline taim.Olen soetanud Põlvamaalt sellise kauni taime.
  Peab jälgima ,et naabri aeda ei roni,sest risoomidega kasvab edasi ruttu.
  Suvejooksul kasvavad suured dekoratiivsed lehed nagu rabarberil.

 15. Leili:

  Vaat, kui tore, et nii paljud siin teatasid katkujuure kasvukahtadest. Saab toreda nimekirja.

 16. k.:

  Avastasin see nv ka oma maadelt katkujuure kasvukoha. See metsatukk on tekkinud nõukogude ajal järve likvideerimise tulemusel ja olen üsna kindel, et inimkäe abil katkujuur sinna sattunud ei ole, siis võib eeldada, et levib siiski ka mingil muul moel. Asukoht Jõgevamaal.

Jäta vastus