Blogi avalehel

Tihemetsa radadel

August 11th, 2012

Harvendatud puhtkuusik 50-a.

On hea, kui vahelduseks igapäevatööle oma metsas saab mõnikord ka teiste metsadesse piiluma minna.

Pärnumaa parimaks metsamajandajaks 2012.aastal sai Väino Lill, kelle juures käisime sel laupäeval tutvumas nii tema erametsaga kui ka Pärnumaa kutsehariduskeskuse õppuritele koolituseks oleva ning kõigile metsahuvilistele mõeldud metsalooduse ja -elustiku õpperajaga.

Ajalooline Tihemetsa metskonnahoone Kärsul, kus ka praegu asuvad metsaülem Väino Lille ametiruumid, on muinsuskaitse all. Peremees on kohaliku jahiseltsi esimees, tunneb sealseid metsi, loodust ja loomi läbilõhki juba lapsest saadik.

5,5 km pikkune metsanduslik loodusrada valmis 2007.a. ja pakub vaatamiseks erinevaid metsatüüpe, metsataimi ja tutvustab metsas tehtavaid töid. Käisin mõned aastad tagasi kord sellel rajal ja siis jäid meelde vääriselupaigaks jäetud metsaosas 2005.a. jaanuaritormis murdunud puud. Tänaseks on paljud neist kadunud lopsaka alustaimestiku alla ja häiludesse kasvama hakanud noored looduslikud kuused. Ilma inimese vahelesegamiseta taastub mets pikapeale ise – surnud puud kõdunevad, uued kasvavad peale. Vääriselupaik pakubki inimesele võimalust seda protsessi jälgida.

Matkaraja teises pooles liikusime harvendatusraiet tehtud puhtkuusikus, millel vanust 50 aastat. Siiani on see tuultele hästi vastu pidanud, kuid põdrahammaste eest pole kõik puud pääsenud. Sealkandis liiguvad ka hirvekarjad, keda meie mail veel pole. Aga karta on, et küll nad edela poolt peagi üle Eesti laiali valguvad. Metskits olevat Tihemetsa mail väga suur haruldus, täpselt nagu meilgi. Kõrgel ojakaldal on metsas mägraurgude sissekäigud. 150-aastane männik lõi rähnide häältest rõkkama, kui need matkaseltskonna liikumisest ärevusse läksid.

Pärast lõunasööki andis piirkondlik erametsanduse tugiisik Kadri-Aija Viik Pärnumaa 2012.a. parimale metsaomanikule Väino Lillele üle labida, millega vajadusel saaks kas metsataimi istutada või kraavi süvendada. Pärast kuulasime ja vaatasime metskonna õues Värdi Soomanni ettekannet ja slaidiprogrammi Saarde valla pärandkultuuriobjektidest, inventeerimise metoodikast, vanade kaartide kasutamisest ja piirimärkide otsingutest. Osa tema kogutud andmetest on ära trükitud ka Pärnumaa pärandkultuuri raamatus.

Tuleb tänada Kadri-Aija Viiki, kelle väsimatul eestvedamisel tänane kokkusaamine üldse aset leidis. Aitäh Väino Lillele metskonna ajaloo ja loodusrajal nähtu tutvustamise eest.

 

Jäta vastus