Blogi avalehel

Metsaomanike kokkutulek Valgamaal

August 27th, 2012

See oli mul juba kolmas metsaomanike kokkutulek sel suvel. Esimene Tagametsas, teine (Pärnumaa oma) Tihemetsas ja nüüd viimane, EEML korraldatud parimate talumetsamajandajate iga-aastane, arvult 13. kokkutulek Valgamaal, Helme ja Taagepera kandis, eelmise aasta konkursi võitja Enn Raide metsades.

Kogunemine oli Udumäe puhketalus, kus öeldi avasõnad, peeti metsanduslik seminar looduskaitsest ja söödi lõunat. Seejärel sõidutasid bussid rahva üsna Läti piiri äärde, Enn Raide metsadega tutvuma.

Kunagise metsaülemana ja vana kooli metsamehena oli peremehel rahvale paljustki õpetlikust rääkida. Mulle meeldis ennekõike see üte, et iga lageraielangi kõrvale peab jääma ka vana metsa, kust raiesmiku looduslik uuenemine lenduvate seemnete abil võimalikuks saab. Lihtne tõde, mis praegu kipub ununema, sest lankide mõõtmed on liiga suured ja läheduses pole enam küpset okasmetsa, kust seeme võiks tulla.

Veel jäi mulle silma, et kõik kunagi raiutud langid on hr Raide maadel ühel või teisel viisil juba uut metsapõlvkonda kasvatamas. Eriti uhke mulje jättis üks teeäärne männinoorendik. Käisime vaatamas ka sel kevadel käsitsi tehtud männikülvi, kus eelnevalt oli maapind ketasadraga ette valmistatud. Seemnest oli tärganud taimekesed, mitu tükki kobaras koos.

Järgmisena peatusime 2011.a. kevadel istutatud kuusekultuuri juures, kus hiljuti oli taimede ümbert rohi maha tallatud. Mõtlesin kohe, et rohu kasv ja koosseis on Eestis piirkonniti väga erinev. Minu metsas on hoopis kõrgem ja lopsakam rohi ning seetõttu ei piisa taimede kaitsmiseks vaid rohu mahatallamisest, mina pean vajalikuks niita.

Nagu viimasel ajal metsaomanikel kombeks, aeti ka jahijutte ja selleks käisime Enn Raide maadel paikneva seasöödakoha juures. Lisaks teistele tavalistele mandril elutsevatele jahiulukitele, kuhu Valgamaal lisanduvad veel hirved, olevat seal ka ahmi nähtud. Mina olen seda kiskjat kord Soomes näinud. Üks kummaline karvane elukas, kes tekitab segaseid tundeid – pole karu, pole kährikkoer.

Enne õhtusöögile minekut käisime Taagepera lossi vallutamas. Kangemad jõudsid isegi tornis käia. Hästi korrastatud park ja kaunid hooned. Paraku pole mu varasemates mäletustes püsinud Taagepera kunagistest kõrgetest metsadest enam pooltki järele jäänud.

Tagasiteel käisime veel taimeaeda kaemas, kus kevadist metsaistutust on ootamas 18 tuhat 4-aastast kuuseistikut. Väga ilusad taimed, mis kõik metsaomanikel juba ette ära tellitud on. Tagumistel peenardel oli vähemalt samapalju nooremaid sirgumas.

Ilus kokkutulek oli. Koduste kohustuste tõttu ei võtnud ma õhtusest melust enam osa. Õnneks sain siiski paljude tuttavatega rääkida ja ka viimaseid päevi ametis olevale Erametsaliidu tegevjuhile Ants Varblasele nii tänu kui kriitikat välja öelda. Uut valitud juhti ei õnnestunudki näha. Loodetavasti saavad aasta pärast metsaomanikud taas kokku ning eks ole uus ja noor tegevjuht seniks oma esimesed ristsed vast kätte saanud.

Postitatud Monday, August 27th, 2012 kell 10:07 am kategooria Loodus.

Jäta vastus