Blogi avalehel

Talvised tedred

January 27th, 2013

Ehkki sel nädalavahetusel on tähelepanu koondatud talviste aialindude vaatlemisele, on samamoodi huvitav teada, kui palju ja milliseid linde võib praegu näha loodusmaastikus.

Tegin kahe raba vahel peatuse, kui nägin mõlemalt poolt teed lendu tuhisemas tetresid, nii kanu kui kukkesid. Oli sel talvel nähtust kõige arvukam tedresalk, oma paarkümmend lindu korraga.

Talve saadavad tedred mööda salkadesse kogunenult ning toituvad kasepungadest. Metsastuvad rabaservad pakuvad kuni kevadiste pulmamängudeni tetredele nii toitu kui varju. Pulmamängudeks valitakse rabas mõni lagedam plats, mõnikord mängitakse ka rohtunud põldudel või heinamaadel.

Aprilli teises pooles on tedreemand juba pesal haudumas. Pesa asub maapinnal varjulises kohas, näiteks risuhunniku ääre all või maani ulatuvate okstega kuuse varjus. Just sellisesse kohta sattusime kogemata möödunud aastal mai esimestel päevadel metsa istutades. Pruunikirju sigri-migri kaitsevärvi sulestikuga lind kannatas viimase hetkeni inimeste askeldamise paari meetri kaugusel pesast, kuni lõpuks sai mõõt täis. Alles lendu tõusev lind reetis ise oma pesa asukoha, millele olime liiga lähedale sattunud. Jätsime seal töö pooleli ning jätkasime kaugemal.

Kuna mul hing kripeldas hauduja häirimise pärast, siis paar päeva hiljem käisin binokliga eemalt piilumas, kas tedrekana ikka tuli pesale tagasi. Õnneks ta oli jälle seal ja loodetavasti koorusid pojadki välja. Arvukuse säilitamiseks on teder meil looduskaitse all.

Jäta vastus