Blogi avalehel

Need kallid maad ja metsad

February 14th, 2013

Maamaksu tasumise aeg on tulnud. Sel aastal jälle rohkem kui mullu, sest nii põllumaa kui mets maksustati võrdselt 2%-ga. Esimest korda aegade jooksul rakendati mu metsas nüüd ka maksusoodustust kotkapesade sihtkaitsevööndites, mis aga üldist hinnatõusu kokkuvõttes ei vähenda.

Maamaksu olen meelsasti tasunud, teades, et riik kannab pärast mõningast viivitamist selle lõpuks valla eelarvesse. Kohaliku põliselanikuna toetan sel moel koduvalla kassat, kultuuri ja hariduse püsimist ning mul on kindlustunne, et on üks maja ja ametnikud, kust vajaduse korral julgen nõu küsima minna.

Pean õiglaseks, et vallale laekub maamaks ka nendelt firmadelt või isikutelt, kes on endale meie aladel maid kokku ostnud, kuid kel endal muud pistmist vallaga pole. Siit viiakse omanditulu välja ja teisi makse siia ei maksta. Maamaksu näol saab vald kasvõi osaliseltki katet näiteks metsaveokitega lõhutud teede taastamiseks.

Päev tagasi oli kohalike meestega jutuks, et praegu kehtiva maksustamisprotsendiga maksame 50 aasta jooksul uuesti kinni kogu maa hinna, mille oleme kas ise või meie esivanemad kunagi ostnud. Nii ei heietanud ma hiljuti siin blogis asjata, et oleme ja jääme igavesti rentnikeks, olgu meie valitsejaks siis emake loodus või riigivõim. Miski päris oma, mille kohta seadusi pole veel loodud, on vahest ainult see närune püksipaar, mis kannikaid katab.

 

 

 

3 vastus “Need kallid maad ja metsad”

 1. kohalik:

  eks püksipaariltki ole ju riigimaksud (käibemaks!) läinud 🙂
  maamaks tõusis vist suuremas osas valdades sel aastal-kuna riigiseadus, mis maksuvabastas kodualuse maa, jättis kov-idele ses osas tühiku. jah, mingi tambovi konstandiga seda tasandati, kuid puuduvat auku täielikult ei kaetud ja nii ei jäänudki kovidel muud üle, kui maksumäära tõsta…

 2. tagurpidiants:

  Tsitaat:
  “oleme ja jääme igavesti rentnikeks, olgu meie valitsejaks siis emake loodus või riigivõim.” Kuhu kadus isake tsaar, kelle orjad kõik olid vaatamata sellele, et nad vabad mehed olid?
  Renti maksti mõisnikule!
  Eraettevõttes teab igaüks, kes talle palka maksab. Kui palgatud inimesed hakkavad palkajatele kärbseid pähe ajama, läheb sellel ettevõttel kehvasti.
  Demokraatlikus riigis vaba täiskasvanud kodanik maksab makse teatud teenuste eest, mis on demokraatlikult kokkulepitud ning kõige selle asajajamise käigushoidmiseks on valitud poliitikud ja palgatud ametnikud, kes saavad palka ja muudeks otstarveteks vahendeid maksumaksja taskust.
  Aeg oleks hakata end selle maise vara peremehena tundma ning selle eest hoolt kandma, mis meie lühikese elu ajal meie hoolde on antud.
  Isegi kohusetundlik rentnik pole alati hea peremehe vääriline.

 3. Heli:

  Jutt jumala õige ! Ja hea lõuatäie sain viimase lõigu lõpul veel naerda peale kauba. Aitäh !

Jäta vastus