Blogi avalehel

Lihatükk linnutoidu asemel

February 28th, 2013

Kirjutasin siin mõni aeg tagasi, et keegi viib järjekindlalt öösiti mul elupuupõõsasse torgatud peene lati otsast lindudele mõeldud teravilja-rasvakuulikeste koti minema ja lohistab selle maja vundamendi tuulutusauguni. Kahtlustasin, et meil elab tuhkur, kes ongi ööloom ja kes ainukesena peale orava suudaks lumise põõsa tipust piki peenikest puulatti selle otsani turnida ja seal kotti hoidva nööri läbi närida. Orava jälgi ma tunnen, pealegi on orav päevaloom, aga lumel on teistsugused käpajäljed, ümmargused, kuid kassi omadest väiksemad.

Vahepeal käis mul ka üks väike-kirjurähn seda toitu söömas. See rähn on poole väiksem kui suur-kirju, umbes rohevindi mõõtu. Erinevus suur-kirjust on ka selles, et väike-kirjul pole punast sabaalust. Ma pole kunagi varem väike-kirjurähni koduaias näinud, sest pidasin teda metsade linnuks. Viimasel ajal on tema arvukus kahanenud ja metsaski kohtab teda järjest vähem.

Aga kuidas ma siis nüüd linnutoitu öise külalise eest olen kaitsma hakanud. Esialgu tõmbasin suure kilekoti ööseks pallivõrgule ümber ja sidusin lati ümber kinni. Seda oli tülikas käia hommikuti ära võtmas ja leidsin põnevama lahenduse – panen nüüd ööseks lati peale tükikese värsket liha. Hommikuks on liha kadunud ja kotike linnutoiduga alles. Järelikult on käija lihasööja loom. Jäljed tulevad ja lähevad endiselt vundamendi august põõsani, sealt kaarega üles ja üle lume latini. Olen liha päris mitu õhtut pannud ja enne magamaminemist vaatan veel taskulambiga järele, et kas pole juba ära viidud. Näib, et majaalune loom tuleb alles siis, kui tuled aknas kustunud. Küll tahaks seda loomakest päriselt näha.

 

 

3 vastus “Lihatükk linnutoidu asemel”

 1. kaamera:

  Jahimeestel on pimedas infrapunavälguga pildistavad nö rajakaamerad, mis reageerivad liikumisele. Sellisega õnnestub ehk loomake pildile saada.

 2. Jaanes:

  Väga toredad looduslood Teil.

  Kui kohalike jahimeestega suhted head, siis kurtke muret ja paluge paigaldada mõne jahimehe isiklik rajakaamera nädalaks ülesse. Saab toredaid pilte päevast, kui öö jooksul toimuvast.

  Lugupidamisega:

  Jaanes Partsioja
  Järvamaa Jahindus Klubi

 3. Leili:

  Ööl vastu laupäeva sain selle looma ka pildile. Juhtusin läbi akna nägema, et linnutoidu kotike kõigub. Kustutasin tuled ja võtsin taskulambi. Heleda kurgualusega loomake oli latil ja sikutas, kuni võrk katki läks ja kuulikesed maha pudenesid. Siis hüppas ta maapinnale ja asus sööma. Haarasin kaamera ja lülitasin välgu sisse. Nii ma klõpsisin pimeduses läbi akna umbropsu looma suunas. Midagi udust jäi ka pildile. Kui kõlbab näidata, siis lähiajal panen postitusse üles.
  Arvan, et kuna looma rinnaesisene on peaaegu esijalgadeni heleda karvaga, siis võiks olla ka kivinugis. Aga kas nemad ka ööloomad on, nagu tuhkrud, seda pean veel kirjandusest uurima.
  Ilus koheva karva ja koheva sabaga loom oli, seega kärntõve ohtu kodukassile ei tohiks olla, kes talvisel ajal eelistab nagunii rohkem toas olla.

  Rajakaamera on pojal olemas, aga see on kusagil metsas hetkel töös.

Jäta vastus