Blogi avalehel

Metsas toimuv nähtavaks

July 9th, 2013

Keskkonnaminister on järjekordselt muudetavat Metsaseadust kooskõlastusringile saates lisanud, et metsades toimuv peab saama kõigile arusaadavaks ja nähtavaks.

Mõnes mõttes olen sellega nõus, näiteks võiks raiete tegemise ajal olla nähtavalt kirjas, kes on töö tegija, milline raieliik millisel kinnistul, kvartalil või eraldisel ja kui suurel pindalal. Kui talumees oma metsatukast talvel küttepuid saeb, siis vast pole asjal mõtet, sest ta tegutseb oma maal ja sihilikult midagi seal pahasti ei tee. Oma mets ju, kuhu on ka edaspidi asja.

Küll sooviksin, et näiteks RMK lankidel tööd tegevate ettevõtjate kohta oleks infotahvel sihi või metsatee ääres väljas. Nii saab kohe hinnata, milline on antud firma tööstiil, raie kvaliteet, kinnipidamine metsanduse headest tavadest ja loodushoiust ning hulk pisiasju veel.

Sama infot sooviksin näha ka metsa- või kinnisvarafirmade lankidel toimetavate ettevõtjate kohta, sest sageli on nii, et ka suured metsaomanikud ostavad raie- ja veoteenust teiste firmade käest, kel pole omaniku metsaga muud pistmist kui see konkreetne tööots.

Tunnen ja tean siinseid kohalikke ettevõtjaid, kel on suured metsakinnistud ning olemas ka majandamiseks vajalik tehnika ja töölised. Ma ei tea, kas omanik, kui ta oma metsas ise töid korraldab, peab ikka tee ääres kuulutama, et vaadake, hakkasin raiuma (istutama, noorendikku hooldama, kraave kaevama jne.). Möödasõitjal hea teada küll, aga kas peaks kohustuslik olema, selles kahtlen.

Esimesel jaanijärgsel tööpäeval läkski siinkandis taas metsaraieks lahti. Sattusin puhtjuhuslikult metsarada minnes metsameeste öömajale, millest pilt loo juurde lisatud. Harvester ragistas kusagil tagapool. Kodus metsaregistrit sirvides oligi selge, mis toimub. Natuke lageraiet ja harvendusraiet riigimetsas. Aga kes raiet teeb, kelle masinad ja töömehed riigi (ehk väidetavalt meie kõigi) maal toimetavad, seda poleks tõepoolest paha riigi kodanikul teada.

4 vastus “Metsas toimuv nähtavaks”

 1. Metsamees rannamännikust:

  Pisut rohkem argumente ootaks selle koha pealt, et miks ikkagi eraomanik ei peaks avalikustama raietööde tegijat aga RMK peaks. Meil on väga suure metsapindalaga eraomanikke, kelle majandamine on tunduvalt intensiivsem kui ainult omatarbeks küttepuude tegemine. Miks on möödakäial hädavajalik teada, millise nimega firma riiigimetsas metsatööd teeb ? RMK on nii avalik asutus, et raietööde eest vastutava inimese telefoninumber on on paari hiirekliki kaugusel. Helista ja küsi, mis firmaga tegu, juhul kui hädavajalik teada, kellega tegemist. Aga miks on vaja teada ? Kas lihtsalt uudishimust või on muid põhjuseid ? Mõni näide äkki, misjaoks see info võib vajalik olla. Mis materjalist ja kui suured peaksid olema need infotahvlid, mis siis iga (ka 0,2 ha suuruse) tööobjekti juurde peab paigutama ? Paberist ? Plastmassist ? Plekist ? Kui suurte tähtetega peab nimi kirjas olema ? Kas ainult ettevõtte nimi, või ka osakapitali suurus ja see kui palju eelmisel aastal tulumaksu maksis? Kas meil veel vähe loodust visuaalselt risustavaid ja ressurssi raiskavaid silte, viitasid ja reklaami on, et on veel vaja juurde. On see loodust säästev ja kuidagi teadlikusele ja keskkonnahoiule kaasaitav ???

 2. Leili:

  Proovin mõtet lahti seletada.
  Võimalik, et kirjutises tundus, nagu sooviksin erametsas toimuva tähelepanu alt kõrvale jätta. Sugugi mitte. Minu meelest on kohalikel täiesti põhjendatud soov teada, milline firma raietöid teeb ja töökultuuri järgi meelde jätta, kellega tasub või kellega ei tasu kasvõi endalgi vajaduse korral tegemist teha.
  RMK näite tõin esikohale seepärast, et nemad ju valdavalt ise ei raiu ega hoolda, vaid ostavad teenuse vähempakkumise kaudu sisse. Seal tulevadki heade ja vähem heade tegijate erinevused hästi nähtavale.

  Firmametsades, mis on justkui erametsad, on tööde tegelike tegijatega lood segasemad. Vahel osutab raieteenuse üks firma, järgmine väljaveoteenuse, autotransport võib olla nii ja naa.

  Talunik, väikemetsaomanik tellivad suuremate raiete jaoks enamasti teenuse, kui nad puid materjalina müüvad. Raieõiguse müügi puhul aga osutab ostja kõik teenused ise, kuigi mõnikord tellib temagi üheks tööks ühe, teiseks tööks järgmise teenusetegija. Igal neist võib erinev töökäekiri olla.

  Mis siltidesse puutub, siis paar päeva kestva töö puhul pole need olulised. Kui aga on käsil suuremahuline raie, ladustatud puit seisab pikalt külatee ääres, on sildid põhjendatud.
  Riigimaanteedel tehtavate tööde puhul oleme ju harjunud igasuguseid infosilte nägema. Osakapitali suurus ja maksuvõlad antud juhul küll asjasse ei puutu, tööd tegeva firma nimi ja tel.nr-d aga küll.

  Metsamehele rannamännikust – ei poolda ma sugugi looduse siltidega risustamist, kuid mis parata, kui kohalikes külaelanikes tekitavad küsimusi just need ei-tea-kust tulnud harvesterid, forvaderid, vagunelamud ja saemehed.

  Kui oma küla inimene oma metsas natuke toimetab, siis on see kohe nähtav ja teatakse, kes mida teeb. Kui aga majade taga mõne firma poolt kokku ostetud metsas müristamine algab, võõrad töötegijad ilmuvad tont teab kust maakonnast, siis läheb küll arutamiseks, et mis toimuma hakkab.

  Lõpetuseks pole vahet, kas sildistamine seadusesse sisse kirjutatakse või mitte, sest kel sügavam huvi, see saab natuke arvutit klõbistades üht-teist raie kohta ikka teada. Teenuse osutaja kohta aga mitte, seda peab mõnelt töömehelt ise küsima, kui huvi tõeliselt suur.

 3. anto:

  Hei!
  Meil Soomes on firmal selline plakat olemas, mille alati langi serva ülesse riputame, kui raiet alustame.
  Plakatil on kirjas materjali ära ostnud firma nimi, ülestöötaja firma telefoni number ja ohutust puudutav info.
  Minu arust väga hea ülevaate saab niimoodi. Igati pooldan.
  Terv anto

 4. metsamees:

  Raie teostaja nimi on selle auto peal kirjas, mis selle putka kõrval seisab.

Jäta vastus