Blogi avalehel

Põllumeestel on praegu kiire

July 29th, 2013

Ilmad on kuumad ja põldudel käib kibe viljakoristus. Pole maamehel aega isegi Jäneda talupäevadele minna, sest teravili küpseb ning lõikusega kiire.

Meie kandis pole talusid, kus vilja kasvatatakse, enam õieti alles jäänud. Kohalikud on põllud kas rendile andnud või maha müünud. Maad harivad ja vilja kasvatavad suuremad osaühingud, kel kaasaegne tehnika, ladus töökorraldus ning saak koristatakse suurelt põllult mõne tunniga. Nägin, et talinisu põhk purustati sinnasamasse ja jääb mullale väetiseks. Varajase odra põhk aga pressitakse kuldseteks rullideks ja läheb suurfarmi juurde hoidlasse. Ilusa ilmaga pole maameestel mahti hinge tõmmata ega suvistel rahvakogunemistel käia.

Mina siiski käisin pärast paariaastast vaheaega taaskord Jänedal, et näha, millised talud ja talumetsamajandajad tunnustuse pälvisid. Meeldis, et seekord hinnati metsaomanike konkursil kõrgelt just väikemetsaomanikke. Veelgi toredam, et peaauhind tuli Pärnumaale, kuhu saab järgmise suve kokkutuleku ajal võitja tegemisi uudistama minna. Liiga harva pääsen ise kaugematesse metsadesse, aga just seda oleks vaja, et taastada heade eeskujude najal usk erametsanduse tulevikku.

Selle aasta augusti lõpus kohtuvad parimad talumetsamajandajad Alutagusel, kuhu loodetavasti õnnestub ka sõita ja eelmise aasta konkursi võitja tegemistega tutvuda. Enne aga toimuvad Jõgevamaal metsaühistute suvepäevad ning mõeldes tagasi eelmisel suvel toimunud samasugusele kokkusaamisele, huvitavatele loengutele ja metsamatkadele, sooviksin ka sinna jõuda.

Enne aga tuleb jõudumööda oma metsas rohu- ja võsatöid teha, et sügiseks järje peal olla. Kuivad ilmad ei kesta kindlasti lõpmatuseni.

Üks vastus “Põllumeestel on praegu kiire”

  1. Toomas:

    See on tore, et suuremat tähelepanu on pööratud just väikemetsaomanikele. Mida rohkem väikemetsaomanikke, seda suurem on meil metsade mitmekesisus ja paremini kindlustatud ka selle säilimine.

    Kuid mind teeb ärevaks Erametsaliidu mõõdikute skaala. Keskmine talumetsaomand on Eestis 8 ha. Ja Erametsaliidu arvates on 193 ha metsa omanik “väikemetsaomanik”?!

Jäta vastus