Blogi avalehel

Must-toonekured liiguvad ringi

August 18th, 2013

Pole kuigi igapäevane kohata haruldast, viimasel ajal üha kahaneva arvukusega must-toonekurge, kes elutsevad inimestest kaugel suurte metsade ja soode keskel ja on äärmiselt ettevaatlikud linnud. Toitumas käivad mustad kured madalaveelistes veekogudes nagu jõed, ojad, kraavid või metsade vahelised mahajäetud karjäärid.

Praegu on kurepojad pesadest lahkunud, lendavad iseseisvalt ringi, õpivad vanemate abita toitu hankima ning valmistuvad pikaks rännuks talvitusaladele Aafrikas. Sellisel ajal võib hea õnne korral must-toonekurge kohata.

Reedel oli mulgi see õnn, kui jõe äärde oma niitmistööde järjele sõitsin. Olin tööriistad valmis seadnud ja hakkasin üle silla liikuma, kui märkasin platsi kohal madalalt lendavat suur tumedat lindu. Kurg jäi peatuma puude all kraavivallil, mina krabasin kähku kaamera välja, et temast mõni jäädvustus saada. Kükitasin sillal, jälgisin eemal seisvat lindu ja klõpsisin mõned pildid, jõudmata kaamerat võtteks seadistada. Linnul on rõngad jalas ning numbridki sain ära lugeda. Kurg rõngastati 26.juunil sel suvel paari kilomeetri kaugusel rabade vahel asuvas pesas. Nähtud noorlind on üks kahest selles pesas kasvanud pojast.

Ega mulle vaatamiseks ja pildistamiseks eriti aega antud, sest kurel olid oma plaanid. Tõusis lendu, riivas korraks oma laiade tiibadega puulehti ning kadus kõrgusesse.

Niidan senisest suurema innuga jõekaldaid edasi. Ma tean, et must-toonekurgede toitumisaladeks on sellised kraavid, ojad või jõed, kus ta saab põhja mööda madalas vees liikuda ja kus väiksemaid kalu või muid veeloomakesi leidub. Ohu korral tõuseb argliku loomuga must-toonekurg kohe lendu ja põgenemiseks peab kallastel olema piisavalt vaba ruumi. Võssa kasvanud kraavid või puudega tihedalt ümbritsetud kaldad talle lendu saamiseks ei sobi ja selliseid kohti kurg enamasti väldib.

Eks ma hoolitsengi, et vee suunas looka kasvavaid kaldapuid vähem oleks, sellele vaatamata toob igal kevadel suurvesi endaga puuronte kaasa. Juurde kasvavat võsa vähendades ning puid harvendades avan vabu pääsusid kaldalt vette ja vastupidi. Kurele sobiks, kui ka jõkke suubuvaid kuivenduskraave aeg-ajalt võsast puhastada. Ka varasematel aastatel olen seal must-toonekurge näinud ning loodetavasti tulevad mõned uuesti.

Jäta vastus