Blogi avalehel

Õunad meelitavad admiralid kohale

August 29th, 2013

Tänavu on rikkalik õuna-aasta ja tänu sellele võib isegi koduaias näha kauneid liblikaid – admirale. Kuna õunu on kõvasti rohkem kui suudaks ära tarvitada, siis võtan iga päev, kui metsa sõidan, paar ämbritäit puude alt korjatud õunu kaasa. Vahel ka päris ilusaid, sest mida peaksin mahakukkunud ja ülevalminud suveõuntega ikka peale hakkama. Siin kõigil aedades oma õunad, linn kaugel, mille lähistele tee äärde tasuta võtmiseks viia võiks.

Pildid admiralist on tehtud siiski metsas, kuhu iga päev uusi õunu hunnikusse juurde kallamas käin. Liblikale meeldib, kui keegi on enne teda koore katki hammustanud, nii pääseb mahlasele sisule hõlpsamini ligi.


Peale admirali käivad õunu söömas ilmselt ka kährikud, sest läbi rohu on rada sisse tallatud. Paar päeva tagasi sattusin õunu viies nägema, kuidas orav hunniku otsast puuoksale hüppas ja minu peale naksuma hakkas. Järelikult käib ka orav õunu uurimas, kuid vist huvitavad teda õunaseemned rohkem kui õunad ise.

Admiralist veel niipalju, et minu meelest on ta hilissuve kauneim liblikas, keda saab oodatud ja imetletud just musta-punase-valge värvikirevuse pärast. Kui teistel liblikatel on tiibade alapool enamasti tagasihoidlik, siis admiralil on ka sinna kauneid mustreid ja huvitavaid toone jagunud.

Mõnel aastal on liblikaid vähem, teisel jälle kohtab sagedamini. Kui marjad, õunad või ploomid valmis saavad, lõhki lähevad ja natuke käärima hakkavad, siis võivad admiralid nektarit imedes kergelt joovastuda ega tee piilujast enam suurt välja. Päris peopesale nad siiski ei tule, nagu pärast jaanipäeva kiirgliblikas mu higisele käele lendas.

Admiral on rändliblikas ja soojadel suvedel nagu tänavune, võib neid meie maile rohkesti jõuda. Kahjuks ei oska admiralid mõnede teiste siinsete liblikate kombel talveks hoonetesse sooja pugeda, seepärast siiajääjad külmaga hukkuvad. Uuel suvel tulevad jälle uued liblikad, munevad nõgestele munad ja augustis väljub uus põlvkond noori liblikaid, kes lõuna poolt tulnud ränduritega ühinevad. Nii ongi mõnel soojal aastal admirale tavapärasest rohkem.

Üks vastus “Õunad meelitavad admiralid kohale”

  1. margus:

    Tõepoolest, tasub õunapressjäätmed kuhugi puistata kui on mitukümmend kirevat liblakat kohal.
    Peamiselt admiralid aga ka päevapaabusilmad ka koerliblikad

Jäta vastus