Blogi avalehel

Remmelgas võib väga suureks sirguda

October 2nd, 2013

Pärast sügisesi korrastustöid paistab vana talukoha kaldapealsel üks suur paju nüüd teiste vahelt paremini välja. Minu arvates on ta omamoodi eriline, sest kasvab ühe sihvaka ja jämeda tüvena kõrgusesse ning oksad hargnevad alles üleval, kus nad teistest kaldapealsetest puudest kõrgemale valguse kätte jõudnud on. Arvan, et puul on kõrgust 20 meetri kanti. Ehk õnnestub kunagi täpsemalt ära mõõta. Lähedal kasvavad suured pärnad ja nemad on umbes sama kõrged.

Pajusid on Eestis mitmeid erinevaid liike, osa neist nimetatakse remmelgateks. Kirjanduse andmetel just remmelgad võivadki nii kõrgeks puuks kasvada ja omandada suuri ümbermõõtusid. Üht sellist tean lähikonnas veel teisel vanal taluasemel, kus ta juba vanadusest vähehaaval laiali kukub. Enamasti aga tulevad rekordilised ümbermõõdud sellest, et põõsana kasvamist alustanud remmelgal mõõdetakse rinnakõrgusel ümbermõõt kõigi harude peale kokku.

Minu puu aga on üheainsa jämeda tüvena kasvanud remmelgas. Mõõtsin lindiga tema ümbermõõdu rinnakõrguselt ära – 270 cm. Päris väärikas number.


Tegin remmelgast mitmeid fotosid nii lähedalt kui eemalt. Sel pildil, mis on võetud teiselt kaldalt orasepõllult, paistab remmelgas leppade tagant välja – kõrge haruline puu pildi keskosast veidi paremal. Pildi servas paistab võrdluseks ka ühe pärna ladvaosa.

Eriti vahva on remmelga koor – paks vertikaalsuunaliste lõhedega korp. Ühel küljel märkasin veel mingit pikivagu, mis võib olla tekkinud piksetabamusest. Puu on täies elujõus, kasvab otse vee piiril ega näita vähimaidki vananemise märke.

Üks vastus “Remmelgas võib väga suureks sirguda”

  1. hannes:

    Kehras on 2 remmelgat yle 6m ümbermüüduga
    Raasiku 7 m , Eesti jämedam remmelgas hävines tulekahjus.
    See , teie remmelgas on alles noor puu.

Jäta vastus