Blogi avalehel

Metsameestel jälle tööd

December 16th, 2013

Detsembri torm murdis puid nii asulates, teede ääres kui metsas ja koduaias lõpetas me vana kirsipuu elupäevad. Üks haru oli väga napilt naabermajja viiva elektriliini õhukaablist mööda kukkunud.

Terveks laupäevaks jätkus pakkude saagimist ja okste koristamist, lisaks veel suure lauavirna ümberladumine, millelt kate minema lendas ning virna õhutamiseks maast kõrgemale ehitatud alustoed kokku vajusid ja lauad ühte külge laiali libisesid. Lammutasin ise kõik laiali, mehed tugevdasid alustoed ära ning enne pimedat oli virn uuesti staabeldatud ja katte alla pandud.
Metsas pole ma kõike veel jõudnud näha, kuid seal, kust iilid üle lagedate väljade ligi pääsesid, on mõned kõrgemad kuused pikali küll.

Reedel ei pääsenudki kohe metsa, sest mitmel pool oli külateele puid kukkunud. Ka koolibussi hommikune ring jäi neis kohtades ära. Hiljem hakkasid kohalikud mehed puid lahti saagima ja kõrvale sikutama, et rahvas liikuma pääseks.

Oma metsa jõudes oli alguses väike ehmatus küll – 5-6 suurt kuuske olid murdunud või juurtega koos pikali paisatud. Vormistan metsateatise ja juba on töömehedki leitud, kes puud ära koristavad.

Tegin jõe taga metsas väikse ringi. Vana talukoha ümbruses midagi hullu polnud – põlispuud seisavad endiselt. Tihedas vanas metsas, kus puud lähestikku kasvavad, ei teinud tuul samuti kurja. Seevastu riigimetsa lageraielankidel on torm seemnepuid ikka täiega tõmmanud, sama ka ühe firmametsa langil. Need puud jäetaksegi tõenäoliselt kõik sinnapaika.

Võib arvata, et kuni kevadeni on nüüd päris palju sanitaarraiet vaja teha. Tooreid okaspuid ei tohi kevadeks metsa lamama jätta – meelitavad üraskiparve kohale. Saemeestele peaks tööd jätkuma, ainult et kas saemehi enam võtta on.

Jäta vastus