Blogi avalehel

Jõuluaja seened

December 27th, 2013

Mõnusalt rahulikud ja soojad talvised pühad olid, justkui sügisel. Mulle kohe väga selline aeg sobib, kui pole tarvis lund rookida ja kõvasti ahju kütta. Põllud puha rohelised ja ka mets näitab oma saladused lahkelt kätte.

Niipea, kui olin lapsed ja lapselapsed oma kodudesse tagasi saatnud, põrutasin jälle metsa end tuulutama, kakku otsima ja loodust avastama. Lõikasin isegi natuke võsa, et töötegemine meelest ei läheks ja rahu hinge tagasi tuleks.

Pööripäeva järgne jõuluaeg on lootusrikas, sest päevavalgust tuleb kukesammul juurde. Kõrgete puudega metsaaluses on endiselt hämar, seda enam jääb silm mõnel värvilaigul peatuma ja kutsub lähemalt vaatama.
Kõdunenud kasetüükal kasvavad kobaras kollased seened. Väiksemaid noori on veel mitu punti juurde tulemas. Need peaksid olema puidu-sametkõrgesed, talvised seened. Ma korraks küll kahtlesin nende määramises, sest ei märganud tumedamaid jalgu ja näis, et kübarad toetuvad otse puukoorele. Ei raatsinud mõnd seent ilusast pundist lahti rebida, et oleks jalga uurida saanud. Kuid tõenäoliselt teisi samasuguseid talviseid seeni lehtpuudelt praegu leida pole.

Ma pole varem puidu-sametkõrgest söögiseenena korjanud, küll olen kord tema kübarast tükikese võtnud ja toorelt maitsnud. Mahe ja mõnusa maitsega oli. Seeneraamatutes kirjeldatakse teda kui head söögiseent, mille kübaraid sobib värskelt tarvitada. Jalg tuleks võtmata jätta.

Puidu-sametkõrgesed ilmuvad alles novembris ja neid võib esineda kuni märtsikuuni. Tugev külm võtab küll seenekübarad ära, kuid sulailmadega võivad kasvada uued viljakehad. Praegusel soojal talveajal on lootust neid seeni ka edaspidi kohata.

Lõpetuseks tahan öelda, et mets on elurikas ka talvel, kevadest või suvest rääkimata. Miks jagatakse metsaomanikele koolitustel üksnes majandamise oskusi, ometigi vajaksime avaramaid teadmisi kasvõi seentest, sammaldest, lindudest-loomadest – kõigest sellest, mis metsas meie ümber elab. Mida paremini metsaomanik ise tunneb loodust ja mõistab elustiku omavahelisi seoseid, seda vähem on vaja keelavaid seadusi ja rangeid piiranguid. Paraku on sinna veel pikk tee minna.

Jäta vastus