Blogi avalehel

Talve algus on metsloomadele helde olnud

January 6th, 2014

Rohelised taliviljaorased meelitavad õhtu eel kitsed välja. Olen neid keset põldu ka päeval näinud magamas ja mäletsemas. Kui ohtu pole, siis milleks kaugele minna. Inimesi ja autosid praegune põlvkond suurt ei karda, sest mitu aastat pole metskitsesid kütitud. Möödaliikujat märgates tõstavad loomad korraks pead ja söövad edasi. Hoopis ohtlikumad on ööseks hulkuma lastud külakoerad, metsakiskjatest ka ilves või hundid.

Jahimehed räägivad, et metssead käivad söödaplatsidel väga harva. Eri paikades asuvatel platsidel käib kõva konkurents – kes paremat toitu pakub. Mõned pidavat sigu piparkookide ja küpsistega meelitama, aga needki võivad mitmeks päevaks puutumata jääda. Samas näen, kuidas sead on noorendikus endiste oksavaalude kohad üles tustinud – looduslik toit, näiteks valgurikkad tõugud, on inimeste pakutust väärtuslikum.

Põdrajahi hooaeg lõppes mitu nädalat tagasi. Vaatamata varasemast suuremale laskelimiidile on mõned loomad metsas siiski alles. Nad on käinud ka minu istutatud tammedelt koort tõmbamas, õnneks mitte väga suures ulatuses. Rohkem meeldib põdrale haab ja pihlakas. Pajuoksi hakatakse vastu kevadet sööma ja kuusekoort tõmmatakse ka alles kevadel, kui koor lahti ja organism teatud aineid vajab. Võimalik, et seda teevad rohkem tiined lehmad – lihtsalt oletan.

Kobraste jaoks on jões ja kraavides piisavalt vett, et vabalt liikuda saaks. Toitu on siiani kaldal lahedasti võtta. Langetatakse mõni puu, oksad laasitakse ja veetakse vett mööda panipaikadesse kokku. Kohapeal süüakse tüvelt puukoort.

Kakud on endale sobivad territooriumid välja valinud ning kui kõht täis, siis sealt kaugele ei liiguta. Talvel on oluline jõudu kokku hoida, sest mine tea, mis raskused ees ootavad, kui pakane ja paks lumi kord võimust võtavad.

Rongad ei käi samuti oma territooriumilt kuigi kaugel. Jälgitakse, kas kusagil on mõni sisikond või kõngenud kährik maha jäänud, siis seal käiakse kõhutäidet saamas. Kui Sotši taliolümpia läbi, on rongapaaril jälle aeg oma lagunenud pesa üles ehitama hakata. Kaugel see märtski enam on.

Jäta vastus