Blogi avalehel

Väikekiskjatest nii ja naa

January 13th, 2014

Karusnahaturg on taastunud ning jahimehed tegelevad talvisel ajal jälle nugiste, tuhkrute ja minkide püüdmisega. Minu metsaski on mõned kastpüünised. Küsiti luba nende ülespanekuks ja ma ei näinud põhjust keeldumiseks.

Tegelikult mulle kiskjad meeldivad, olgu need siis imetajad või linnud. Minu arust on nad ilusad, kavalad, osavad, kiired.  Inimese vaatevinklist julmad tapjad, kuid järele mõeldes – jahitakse ju toitu. Kui kõht täis, siis pole vajadust ülearu jõudu kulutada. Ka kodukass on loomult kiskja, muidu armas ja pehme, kuid isepäine. Just seepärast nad mulle meeldivadki – enda omad muidugi.  Koer seevastu on karja hoidja, peremehe kaitsja, truualamlik alluv. Kellele see meeldib, kellele mitte.

Tean hästi, et üks väikekiskja metsas võib kevade ja suve jooksul rüüstata suure hulga linnupesi, süüa ära nende munad ja pojad. Nugis võib puudel ronides jõuda isegi temast kordades võimsama röövlinnu pessa ja vanalinnu äraolekul tappa alles abitu poja. Suurematest kiskjatest rüüstavad rebased ja kährikud maas pesitsevate kanaliste või veelindude pesi.

Küllap ongi hea, et jahimehed on võtnud vaevaks ohjeldada väikekiskjate arvukust, aidates sellega säästa mitmeid ohustatud linnuliike. Karusnaha saamiseks on ammustest aegadest talviti seda tehtud.

Samas võib kiskjate vähesuse või olematuse tõttu inimestest tühjad hooned ja mahajäetud maa vallutada kiirelt paljunevad hiired, rotid ja teised närilised – vaevalt me seda sooviksime. Vanasti elas talus ikka üks poolkodustatud tõhk, kes hoidis loomalaudas korda.

Kui mul eelmisel talvel hakkas linnusöökla juurest öösiti pekk kaduma, siis jõudsin pika jälgimise järel selgusele, et seda tegi kivinugis. Väga ilus loomake. Jäljerada viis vundamendi tuulutusaugu juurde. Küllap ta maja all talve mööda saatiski ning ühtki hiirt meil sel korral kusagil krõbistamas polnud.

Üks jahimees pakkus, et pangu ma lõks üles. Keeldusin, kuna arvasin, et las elab, las valvab ja igaks ööks panin jälle uue pekitüki lati otsa rippuma, et kaugele ära ei läheks. Hiiri pole majas tänaseni.

Jäta vastus