Blogi avalehel

Küttepuude tegu

February 19th, 2014

Mul pole tükk aega sedasorti puid kütteks teha tulnud – enamasti kuused, mõni mänd, kased, kaks jõhmakat haavapakku ja mõned sanglepakaikad. Kõik need on tulnud tormimurrust. Väljavalitud palgid sõitsid saeveskisse saagimisele.

Veel üks poolik päev tükeldamist ja siis võib hakata puulõhkujat kauplema. Kui lund enam ei tule, saab kogu krempli enne kevadet riitadesse kuivama laduda. Sünnikodu laudaesisel on selleks paras tuultele avatud vaba plats.

Uurisin lähemalt üht jämedamat kuusetüügast ja lugesin aastaringid kokku. Sain 115.
Neid ringe vaadates eristuvad selgesti keskmised 30-60 aastat (vahemikus 1940-1970), mil puu on kiiremini kasvanud, ringid laiemad, kuid puit pehmem. Tugevust hakkas juurde tulema teisel kasvupoolel, välimised ringid on tihedamad. Veel kajastuvad ringidel erinevate ilmaoludega aastad – heledamad ringid vahelduvad tumedamatega. Ega ma täpselt teagi, mida värvus tähendab, kas niisket või põuast suve, sooja või pakaselist talve. Igatahes üks levinud arvamus, et vanemas eas puu juurdekasv lakkab, saab selle paku ristlõike näol küll kummutatud. See kuusk kasvas ka pärast 100-aastaseks saamist hoogsalt edasi. Lihtsalt tuul sai nüüd ta teiste vahelt kätte.

Jäta vastus