Blogi avalehel

Mis on põdra talvine lemmiktoit

February 27th, 2014

Vabariigi aastapäeval tehtud metsaretkel uurisin, kus ja mida põdrad on hammustamas käinud. Eelmise aasta veebruarikuust tean, et loomad tulid rabaäärsest metsast põldude vahele ja sõid kraavikallastel pajuoksi.

Tänavusel lumevaesel talvel tundub, et talvine menüü koosneb endiselt lehtpuude koorest ja pajuokstest. Minu kuusenoorendike kõrval, naabermaakonna piirikraavi kallastel on põdrad käinud ning märke kooritud puudest oli kõikjal näha. Uurisin, milliseid puid nad eelistavad.

Tuleb välja, et kõige suurem lemmik on pihlakas, seejärel remmelgas, sekka mõrkjat toomingat. Käeulatuses, õigemini mõne põdrasammu kaugusel kasvasid minu poolel noored haavad, kuid sinna nad polnud tulnud. Võib-olla hoitakse maiuspalad hilisemaks ajaks, ei tea. Olen nimme jätnud grupiti haabu kasvama, et põtru mujalt eemal hoida ning loomad on seda võimalust igal aastal kasutanud.

Edasi käisin vaatamas teises nurgas jõe ääres, kus talve hakul veidi valgustusraiet tegime, sarapuuvõsa vähemaks lõikasime. Sellest kohast on näide ka ühel pildil – põder on ridamisi pihlakatelt koort kraapinud, kuid noorepoolsed kuused on kõrval puutumata jätnud. Ka paari noore tamme tüved valendavad.

Kuulen pidevat kurtmist, et põder on metsakasvataja nuhtlus, murrab kaseladvad ära, lõhub mände ja kraabib kuusekoort. Mina seda nii otseselt küll väita ei julge, et põder lausvaenlane on. Pigem ta siiski valib puid selle järgi, milliseid aineid organism hetkel vajab, mitte selle järgi, kuidas metsaomanikule meeldiks. Näiteks talvel eelistab neid lehtpuid ja põõsaid, millest eespool oma tähelepanekutest kirjutasin. Kuuse koorimine jääb tavaliselt kevadesse, kui koor lahti. Ilmselt vajavad tiined lehmad mõneti teistsuguseid aineid kui pullid või mullikad. Kõike seda teavad vast ulukiuurijad paremini kui tavalised metsaomanikud. Mõelgem, et looma kodu on mets ja elus püsimiseks peab ta ka süüa saama. Ehk suudame leppida mõttega, et seda metsa, mida kiivalt enda omaks peame, tuleb ka sealsete asukatega jagada.

Jäta vastus