Blogi avalehel

Valge aja tulemine

March 20th, 2014

Tänasega saab ametlik talveaeg läbi ja paremad ajad peaksid ees olema.

Pärast paaripäevast toas istumist ja arvutiekraani põrnitsemist tundsin, et hakkan kohe haigeks jääma. Silmad kipitasid, õlad valutasid, kurk läks kibedaks ja hommikul ärgates juba nina tilkus. Küllap sain nädalavahetusel maal käinud linnalastelt viiruse külge.

Tuludeklaratsioon sai ära saadetud ja ees ootab sots.maksu juurde maksmine. Ega sellest mingit pensioni lisa loota pole, selle nägin eelmisel aastal ära – paar eurot tuli juurde.

Tänavu saab 20 aastat FIE-ndust täis. Eks see üks omal ajal vägisi pealesunnitud asi kõik need aastad ole olnud. Ainus pluss on võimalus kulusid tuludest maha arvestada, mida füüsilise isikuna suures osas teha pole võimalik. Käive on mul stabiilselt ühtlane ja väike olnud, kuna pole mitu aastat palgimetsa raiet teinud, mis tulu suureks paisutaks.

FIE-le kui ettevõtjale ei kehti tulumaksuvabastus nagu teistele ettevõtetele -OÜ-dele või AS-dele. FIE kasum maksustatakse kõigepealt sotsiaalmaksuga 33% ja mis sellest järele jääb, sellelt võetakse 21% tulumaksu. Nii ei tekigi mingit huvi tulusid suurendada. Toidurahaks piisab pensionist, aiamaalt saab juurikad ja marjad-õunad, metsast võib seeni-marju juurde korjata. Maal elades pole ka suuri kodukulusid, kui kütmine käib ahjupuudega, mida varun oma metsast, ja vesi tuleb tuppa oma puurkaevust. Eks elukvaliteedi nõuded ole inimestel erinevad. Vanemas eas piisab hädatarvilikust ning alalhoidlikkus õpetab arutult võetud kohustustest hoiduma. Nii jääb mahti ka kevade saabumisest rõõmu tunda.

Käisin täna paar tiiru metsas ja jõe ääres, et värsket õhku hingates nina uuesti tööle hakkaks. Metsaonni katuseäärel tilkusid jääpurikad. Koolmekohalt tõusis lendu üks hallhaigur. Tema on nii arglik lind, et pildi tegemine on pea võimatu. Ilusat kevadet kõigile!

Üks vastus “Valge aja tulemine”

  1. Johannes:

    Eks FIE omanikutulu maksustamine sotsiaalmaksuga väikeettevõtluse väljasuretamist tähendab. Kaldun arvama, et see “poliitiline otsus” võeti vastu ikka suurkapitali huvides. Kui sureb ettevõtlus, siis pole maal ka tööd. Kui pole tööd, siis pole leiba ja ilma selleta pole maal võimalik ka elada. Maaelu hääbumine tuli küll üllatusena linnainimeste jaoks. Maaamatsid teavad ja tunnetavad seda oma nahal iga päev.
    Eriti karm on asi metsaga tegeleva FIE korral kui ta saab raietest tulu pikema ajavahemiku järgi. Sel juhul ei saa metsa majandamiseks tehtud kulusi saadud tulust täies ulatuses maha arvata, sest üle 7 aasta kulusi edasi kanda ei saa. Pealegi teeb oma töö inflatsioon.
    Nüüd maksustatakse sotsiaalmaksuga juba ka seda ilmselt varem juba tulumaksuga maksustatud raha, mis FIE on investeerinud metsa majandamisesse.
    Lahenduseks oleks metsast saadava tulu vabastamine maksudest. Nagu see kuuldavasti on Lätis. Täisvastutusega ettevõtjate kõrgem maksustamine osalise vastutusega ettevõtjatega võrreldes näitab, et meie ühiskond ei jälgita demokraatia põhimõtteid nii nagu arenenud lääne ühiskonnas on kombeks.

Jäta vastus