Blogi avalehel

Maaparandustööd jätkuvad

March 26th, 2014

Külmal talveajal kirjutasin, kuidas kraavidelt võsa lõigati ja hiljem nõlvad võsafreesiga puhtaks tehti. Pildidki olid juures.

Vahepeal on aeg edasi läinud, kuid maaparandustööd pole katkenud. Juba on puhastatud ja uuendatud kõik drenaažikaevud, üles otsitud kogujatorude ummistused ning vajadusel maa-alused 33 cm pikkused Aseri tehase savitorud asendatud pikkade, gofreeritud, pilutatud ja filterkangaga kaetud plasttorudega. Otse minu sünnikodu õue ääres oli kogujatrassi kõrval kasvav saarepuu oma juured ligi 2 meetri sügavusel maa all 20 cm jämeduste torude rea sisse ajanud ega lasknud sealt enam vett edasi. Töömehed jätsid torudest välja sikutatud 10 meetri pikkuse saarejuurtest põimitud „vorsti“ kohapeal vaatamiseks ja imestamiseks alles.

Suure osa metsaäärseid piirdekraave, kust võsa ja kännud maha freesiti, on ekskavaator juba süvendanud. Selle käigus tõstetakse vanadel truupidel setetest ummistunud raudbetoontorud välja ning kui torud on korras ja terved, siis pärast puhastamist pannakse nad kraavi tagasi. Ühest sellisest tööst tegin päev tagasi ka juuresolevad fotod. Mõnda kohta ehitatakse hoopis uutest plasttorudest truubid.

Pildi tegemise ajal mehed ja masin veel töötasid. Truubile tõstetud pinnast silutakse ja patsutatakse kopa seljaga, et see tihedalt kokku vajuks, ning siis jäetakse tahenema. Mõne aja pärast tulevad töömehed tagasi, kindlustavad truubi otsad kividega ja tikutavad otsanõlvadele varisemise vältimiseks ka spetsiaalse kanga, kust aja jooksul rohi läbi kasvab. Ehk tuuakse truubi ülesõidule veel kruusakihtki peale.

Arvatavasti teen kaevude ja suudmete uuendamisest veel edaspidi eraldi juttu. Pildidki juba tehtud.

Kraavidest välja tõstetud setted ja kivid veetakse pärast tahenemist, kindlasti enne kevadiste põllutööde algust, kusagile hunnikusse kokku. Põld saab õigeks ajaks korda ja vili ei jää kevadel külvamata.

Jäta vastus