Blogi avalehel

Noorendiku hooldajad

March 28th, 2014

Jõudsin noorendikus järjega sellisele kohale nagu pildilt paistab. Väga värske töö, abilised on eelmisel õhtul või varahommikul salaja ära teinud.

Mulle teeb selliste asjade nägemine hirmsasti nalja. Ei jõua ära imestada, kui peenelt on kärssninad tegutsenud: maa ümberringi ilusti mustaks pööranud ja noored kuused kenasti ära mullanud, nagu kartulitega tehakse.

Metsaomanik seisab nüüd valiku ees, kas otsida kohe internetist üles metsakahjustuste teatise vorm ja esitada see enne 1.maid oma piirkonna jahiseltsile. Noh et anda märku, millistes kohtades on ulukiründe oht ja kus jahimehed peaksid valvel olema, muidu tuleb neil hakata kahjustuste eest hüvitist maksma. Värske Metsaleht kirjutas sellest ja samal teemal lugu on ka just ilmunud Sinu Metsas. Teine võimalus on suhtuda pisikahjustustesse kui looduslikku riski, mis metsakasvatusega paratamatult kaasas käib, ja loobuda paberi määrimisest.

Mina sellist teatist teha ei kavatse. Vaadake ise, kui „suure“ kahju üks seakamp siis tegelikult teha suutis. Minu silmis mitte mingisuguse. Täitsa arusaadav ju, et loomad tuhnisid kunagise lepaokste vaalu kohas pehmest pinnasest tõuke või ussikesi endale toiduks. Pealegi käitusid nad seal väga viisakalt, mitte ühtegi noort kuuske pikali ei lükanud ega välja kaevanud. Ega loom loll pole, teab inimesest paremini, et mida suuremaks puud kasvavad, mida tihedamaks kuusik läheb, seda parem seal varju ja pelgupaika leida.

Ülessongitud kohti on mul noorendikus mitmeid, kuid siiani pole kordagi näinud, et metssead kuusetaimi oleksid puutunud.  Neidsamu taimi on mul talgute ajal ka jahimehed ise käinud istutamas – seega vastastikune austus metsakasvatusele.
Tänase loo kirjutamiseks andis tõuke see värskelt avastatud songermaa ja lehtedes ilmunud üleskutse, et kõik metsaomanikud esitaksid jahimeestele ulukikahjude ennetamise teatise. Jäägu teatise teema iga metsaomaniku enda otsustada – mina igatahes mingit teatist ei vormista. Niisama jutu sees ehk meestele ikka mainin, kus sead liiguvad, kuna ulukiinfo vahetamine on meie vahel kogu aeg kombeks olnud.

Jäta vastus