Blogi avalehel

Kasekäsn

March 31st, 2014

Eelmisel aastal helistas mulle üks mees ja küsis, kas tean kusagil kasekäsna. Olevat raviotstarbeks vaja.

Olin üht kaske metsasihil liikudes näinud, kus must moodustis suhteliselt kõrgel tüvel paistis. Seda poleks ilma abivahenditeta või ronimisraudadeta kindlasti kätte saanud.

Eelmisel nädalal aga sattusin oma metsa naabruses ringi uidates nägema sellist kaske, nagu juureolevalt pildilt näha. Maapinnast umbes meetri kõrgusel oli tüvi lõhenenud ja lõhesid kattis must krobeline ja kõva moodustis – puuseen must pässik ehk rahvasuus kasekäsn.

Mustast pässikust on ajakirjas Eesti Loodus täpsemalt kirjutanud seenevana Erast Parmasto ja Metsalehes ka Eestimaa Looduse Fondi metsaekspert, mükoloog Indrek Sell.

Raamatus „Torikseened Soomes ja Eestis“ kirjeldatakse musta pässikut kui kase koore all kasvavat ja koort lõhestavat üheaastast pruunides toonides puuseent. Sagedamini kohtab selle seene põhjustatud kasvajat – kasekäsna. Seega pole must pässik ja kasekäsn päris üks ja seesama. Kasekäsn on süsimust, pragunev ja käsnataoline, vanade kaskede tüvelõhedes arenenud mitmeaastane moodustis, mis on tekkinud musta pässiku järel.

Ravimtee või droogi valmistamiseks lõigatakse kasekäsn terava noaga tüvelt lahti, eemaldatakse puitosad, must käsn tükeldatakse ning kuivatatakse. Rahvameditsiinis kasutatakse kasekäsna teed seedetrakti toimimise soodustamiseks ning vähkkasvaja arengu peatamiseks. Soovitatav korjeaeg olevat kevad või sügis, mil toimeained mõjusamad.

Ise pole ma kasekäsna toimet proovinud, kirjeldasin siin üksnes raamatutest ja netist loetut. Loo kirjutamise ajendiks oli metsast leitud musta käsnaga kask.

6 vastus “Kasekäsn”

 1. Riina:

  Kasutasime kasekäsna minu elukaaslase vähi pidurdamiseks. Kes oskab öelda, oli see käsna või millegi muu mõju, aga prognoositud ühe aasta asemel elas ta 2 aastat ja 8 kuud.
  Kasekäsna jahtimine oli päris suur ettevõtmine, sest väga levinud see ei tundu olema ja selle kättesaamine kõrge asukoha tõttu võib olla raske. Aga midagi me ikka saime – purustasime ja leotasime ja mässasime mis hirmus.

 2. Jaan Pitsi:

  Olen aastaid kokku keetnud soovijatele(vähihaigetele) maamehe vähitõrje rohtu (internetis ka retsept),kus üheks komponendiks on jahvatatud kasekäsna droog.Kasutan kasekäsna segus,mis tervendab kuivanud jalalabasid,kandu, pragunemise eest.On edu ja altminekuid!

 3. Nõutu maakas.:

  Kahtlen ,kas pildilkujutatu on kasekäsn?Ma arvaksin et on mustpässik.

 4. Metsamees rannamännikust:

  Must pässik (Inonotus obliquus) on rahvasuus tuntud ka kasekäsnana. Sõltumata sellest, et on olemas ka üks teine torikseen (Piptoporus betulinus), mille eestikeelne nimetus on samuti kasekäsn. Rahvas räägib, nagu ta on harjunud ja seda ei saa talle pahaks panna

 5. chaga:

  Pässikut ei tohtivat rauaga lõigata… Nii räägib vanarahvas. Miks see nii on, seda ei oska ütelda. (Kõrvalpõikena lisan, et ise olen ikka rauaga lõigand).
  Aga aitab küll, kui kasvaja jms on kusagil kõris või seedeelundkonnas. Enda peal olen proovind. Terveks ei ravi, aga annab leevendust ja pikendab olemist.
  Meil siin räägivad, et tee tegemisel ei tohtivat vett üle 50 kraadi lasta-peab see eest pikalt mitu päeva leotama. Ma ise ajan küll keema ja lasen nii 10 min keeda. Tavaliselt õhtu keedan 1,2L ja siis lasen öö otsa seista koos paksuga. Päevas joon ca 1,2L ära. Enne sööki ca 2h ja peale joomist ca 30 min pole kah hea juua.
  Hambad määrib ära-kes tahab hambaid hoida, peab mõistlikult hambaid pesema jms.
  Suht raske leida- pole teda nii laialt.
  Paar olulist nippi on veel, aga need jätan enda teada.
  Igas seenes pole õiget väge-väega seent leida on veel raskem. Apteekides kah müüakse, aga ise pole neid proovind- käin ikke ise ja oma käe järgi otsimas.
  Kui kellegil on tarvidus proovida, siis võin aidata. Päris niisama abi ei paku, aga midagi üle mõistuse ei küsi (eks aeg maksab kah midagi).
  Ilma chagata ilmselt oleksin juba teises ilmas. Nii aasta olen juba juurde saand.
  e-post mul maki1234@hot.ee

 6. toivo:

  chaga, oled tõesti haige, ainult peast rohkem, kui mujalt.Jätan oma teada, räägin tasu eest jne. Üritad vähihaigete arvel rikastuda, värd.

Jäta vastus