Blogi avalehel

Endisele elektriliinile kasvab mets

April 4th, 2014

Täpselt kolm aastat tagasi võttis Eesti Energia Elektrilevi minu metsamaalt maha kaks keskpinge elektriliini ja suuremas mahus ka kõrval riigimetsa läbivaid liine. Betoonpostid ja muu sodi koristati enamvähem ära ja viidi minema.

Juba aasta hiljem istutasin ühele osale liinialusest natuke talgutel üle jäänud kuusetaimi. Mujal hakkas kasvama lepavõsa, aga vähesel määral ka kuuski-kaski.

Sügisel tallasin istutatud kuuskede ümber kõrge rohu maha ja lõikasin võsa ära. Praegu oli aega kogu kunagine 300 m pikkune liinialune võsalõikajaga üle käia. Ühest otsast vaadates näeb hooldatud koridor nüüd välja nagu pildilt paistab.

Kahel pool endist liinitrassi kasvab keskealine mets ning tänu sellele hakkab vaba maa tasapisi metsastuma. Nagu ütlesin, sai lepa- ja pajuvõsa maha võetud ning vähehaaval tärkab trassile looduslikke kuuski ja kaski juurde. On suur kergendus, kui pole enam vaja riigifirmaga maid jagada ega karta, et mõni võõras liinihooldaja põlvekõrguselt puid maha lõikama tuleb.

2 vastus “Endisele elektriliinile kasvab mets”

 1. Koit:

  Pildil tundub et liini koridor ei ole väga lai, meil võeti mõni aasta tagasi liini koridor laiaks ja nüüd otsustati liin likvideerida!

 2. Leili:

  Ei olnud õnneks jah väga lai. Ja kui liin oleks alles jäetud, oleks kõrvalt hulk puid nagunii laienduseks maha võetud. Mul vedas, et teisiti läks. Täpselt enam aastat ei mäleta, kuid ühe suurema tormi järel olid seal enamvähem kõik traadid koos postidega maas, sest puud kukkusid kõrvalt liinile peale.
  Küla varustas paralleelselt ka teine toiteliin, mida nüüd kuni alajaamani tugevdati ja jäigi ainukeseks. See liin jookseb üle põldude ja puid enam ohustamas pole.
  Vene ajal, kui raha ei loetud, ehitati sageli mitu toiteliini, kogunisti lausa raba serva mööda ja pikalt läbi metsade. Vist igaks juhuks. Sellised keskpingeliinid on nüüdseks enamasti kadunud.
  Küll aga laiendati siin hiljuti lausa poole võrra kõrgepingeliinide koridore. Viimane detsembritorm räsis sellist värskelt raiutud liiniäärset riigimetsa päris hullusti. Servapuud ju võeti maha ja tagumised polnud enam nii tuulekindlad.

Jäta vastus