Blogi avalehel

Paigatruu kivitäksi paar

May 2nd, 2014

Umbes nädala jagu on kohal ka minu sünnikodu laudamüüride juures pesitsev kivitäksi paar. Nii nad tulevad ning veedavad seal suve igal aastal. Olen mõelnud, et kas tõesti üks ja seesama paar, sest kuis muidu nad seal end otsemaid nii koduselt tunneksid. Kirjanduse järgi elavad kivitäksid 7-aastaseks.

Kuigi arvatakse Eestis pesitsevat 10-15 tuhat kivitäksi paari, ei ole mina neid siinkandis mujal märganud kui vaid oma sünnikodu lauda juures, kus ümberringi haritavad põllud, kuid otse laudamüüride ümber siiski natuke rohtunud jäätmaad ja igal aastal ka puuriidad. Küll aga olen rohkem kivitäkse korraga näinud suviti Häädemeeste rannaniidu kividel ja karjamaal.

Kivitäksid on pikamaarändurid, kõik nad talvituvad troopilises Aafrikas. Nende leviala on väga suur, ulatudes Euraasia põhjaaladest Vahemereni ning Põhja-Ameerikas Kanadast Alaskani. Aafrikasse talvituma jõudmiseks tuleb sel juhul läbida kuni 15 tuhande kilomeetri pikkune teekond.

Kivitäksid elavad meil üsna rahumeelselt lähestikku näiteks linavästrikega. Ka toitumisharjumused on neil kahel liigil üpris sarnased – püüavad maapinnal hüpates või joostes putukaid. Pesa ehitatakse mõnikord puuriida vahele, enamasti siiski kivimüürile katuseserva alla. Linavästrikud teevad samamoodi.

Isane kivitäks on fotol paremal, emane vasakul. Isase iseloomulikuks tunnuseks on must kulmutriip, mille kohal omakorda valge otsmikutriip. Emaslind on tagasihoidlikuma välimusega. Paari omavaheline jutt kõlab valjult: tsik-tsik. Suve jooksul on kivitäksidel tavaliselt kaks pesakonda poegi, esimesed mai lõpus ja teised juulis.

Jäta vastus