Blogi avalehel

30. mai Küttepuud kuuri

May 30th, 2008

Helistan naabrimehele, kel on traktor ja järelhaagis, millega ta küttepuid veab. Kaup koos, et toome täna ühe koorma ka minu küttepuid koju ära. Õnneks leian külast veel ühe abimehe, kel pool päeva aega. Puud on mul tehtud eelmisel talvel, saetud-lõhutud, riita pandud, eelmise suve kuivanud ja selle kevade ilusate tuuliste ilmadega veelgi kuivemaks muutunud. Oodata pole enam midagi, kuivemaks enam minna ei saagi. Sel talvel jäid lepad metsast saagimata, kuigi metsateatis sai vormistatud. Passisime külma tulekut, aga tuli hoopis kevad. Ega ma ei muretsenudki nii väga kütte pärast, sest tagavara eelmisest aastast oli riitades. Muretsesin selle pärast, et pehme pinnasega ei kõlba metsa rööpaid lasta sisse sõita.

Laeme kolmekesi halge riidast traktori kärule ja pärast aitab külamees need mul kuuris uuesti riitadesse panna. Mina tassin sisse ja annan sületäied kätte. Pigem kõnnin, aga ladumine mulle ei meeldi. Selliseid koormaid tuleb paar korda veel tuua ja laduda, siis on talvepuud kuuris. Eks teeme mõnel õhtupoolikul jälle ühe voori.

Selle töö juures mõtlen alati, et küttepuu käib väga palju kordi käte vahelt läbi, enne kui lõpuks ahju pannakse. Esimene töö – puu langetamine, laasimine ja järkamine. Siis hunnikutesse koondamine. Teine töö – väljaveotraktor laeb koormasse, toob metsas ära ja paneb virna. Kolmas töö – puu (tavaliselt 3-meetrine) veeretatakse virnast aluspuule ja tükeldatakse näiteks kettsaega 50-cm pikkusteks pakkudeks. Neljas töö – pakkude lõhkumine halgudeks. Vahel lõhkumiskirvega, vahel ka hüdraulilise puulõhkujaga, kui suurem kogus teha on. Viies töö – halgude riita panemine, et kuivama saaksid. Seda tööd tuleb võimalikult varakult kevadel teha, kui sügiseks kuivi puid saada tahetakse. Mina kasutan enamasti varianti, et puud kuivavad riidas 1,5 kuni 2 aastat. Ja sisse vean siis, kui vähemalt nädal aega on kuiva ilma olnud. Parim aeg on suve esimene pool, sest juuli lõpus muutuvad ööd niiskeks. Sel aastal on just praegu ideaalne küttepuude kuuritoomise aeg. Halud on täiesti kuivad ja kerged. Kuues töö – halgude laadimine transpordivahendile ja vedu. Seitsmes töö – mahakallutatud puukoorma kuuri tassimine ja riita ladumine. Kaheksas töö – küttepuud kuurist tuppa ja ahju. Tuli otsa. Ja kui juurde lisada, et ahjust peab aeg-ajalt ka tuhka välja vedama, siis on sooja saamiseks päris palju füüsilist tööd vaja teha. Seega on valik igaühe oma teha, kas pistik seina või kaheksa-üheksa tööetappi ja ahi teeb toa soojaks. Mina eelistan elusat tuld ahjus.

Kuna minu mets asub mu sünnikodus, mis jääb praegusest elamisest 5 km kaugusele, siis oma metsast lõigatud küttepuud on riitades ja kuivavad sünnikodu avaras taluõues, kus päike ja tuuled hästi ligi pääsevad. Seetõttu siis ongi mul 6. töö vaheetapp – transport ja laadimine, mida kõigil ei pruugi olla.

Kas küttepuu on kallis? On küll, sest tööd on temaga palju.

Õhtul kütan sauna, toon metsast veidi kaseoksi ja teen värske saunaviha. Täiesti kõlbab juba vihelda. On head lõhna ja lehedki korralikult kinni. Päris vihategemiseni on veel vähemalt kuu aega, aga nagu noortest kapsalehtedest saab maitsvat rohelist suppi, nii võib ka päris värsketest kaseokstest ühe saunaviha ikka teha.

Jäta vastus