Blogi avalehel

Kas suvel raiutud palgist saab kvaliteetset materjali?

August 7th, 2014

Kui vanarahva tarkusi meelde tuletada, siis ei tulnud endistel aegadel kellelgi mõttesse hakata maja või muude hoonete ehituseks vajalikke palke suvel langetama. Seda tehti ainult talvel, kui puu elutegevus oli seiskunud, samal ajal ka kuufaase silmas pidades. Koputage neid vanade hoonete seinapalke, kus katus kogu aeg peal olnud ja niiskus pole altpoolt ligi pääsenud või mida asjatundmatu ümberehitaja pole tuksi keeratud. Palgid kõlisevad, majad elavad aastasadu.
IMG_4119
Külatee ääres jäi silma üks värske lageraielank erametsas, kus veel nädal tagasi mühises 4,2 hektaril ligi 120-aastane männi enamusega vana okaspuumets, puude kõrgus 28 meetri kanti. Viimased ööd ja päevad huugas seal vahetpidamata harvester, nüüd käib kokkuvedu ja juba on ka metsaveoautod virnasid ära viimas. Kiire on, sest kui lämbetele ilmadele veel niiskust lisandub, poeb ilusale palgile sine sisse ja kõrgest hinnast pole enam juttugi.

Ma ei tea, kui kiiresti jõuavad kuumal ajal langetatud männi- ja kuusepalgid saeveskite raamidel lõikusesse või jäävad laoplatsil pikemalt ootele. Kas suvisest puitmaterjalist saab sama tugevaid maju kui vaarisade aegseid?

Kui lugeda noorte meeste arvamusi, kes on kas metsaühistute puidumüügi korraldajad või metsafirmade asjamehed, siis nemad kõnelevad üksnes metsaraiete majanduslikest poolest, sellest, et metsamasinaid ei saa lasta seista, liisingud vajavad maksmist, töölised tahavad palka, firmad peavad ellujäämise nimel kasumit teenima (ja mehed enda ametis olemist õigustama) ning seepärast peab metsaraie käima aastaringselt. Vanarahva tarkusi meelde ei tuletata ning talvise ja suvise puidu kvaliteedi erinevustest juttu ei tehta.

2 vastus “Kas suvel raiutud palgist saab kvaliteetset materjali?”

  1. oma:

    Selle eest lähevad inimesed lollimaks,ahnemaks.

  2. Siil:

    Mingit rootslaste uurimust silmasin, mis näitas, et kevad-suvi-sügisel langetatud puidus polegi teab mis rohkem veesisaldust, nagu meil muidu kiputakse väitma.
    Kvaliteet on sellegipoolest kehvem, soojemal ajal langetatud puidus oli rohkem tärklist (?) ning see puit kippus rohkem hallitama ja oli märksa nõrgem talvel saetust.

Jäta vastus