Blogi avalehel

Metsaomanikud said kokku Pärnumaal

August 18th, 2014

Mul oli see arvult juba neljateistkümnes metsaomanike kokkutulek, kuhu kutse sain. Esimene oli 2001. a, kui ise konkursist osa võtsin ja auhinna sain.

Sel laupäeval olid parimad erametsaomanikud üle Eesti kutsutud Pärnumaale Elmut Kööseli metsadesse. Tema oli talumetsamajandajate konkursi võitja 2013. Hetk metsaomanike kokkutulekult.aastal. Järgmisel aastal kohtume juba uues kohas, Lääne-Virumaal Väike-Maarja vallas, tänavuse võitja perekond Muusikuse talus.

Kui palju on veel maakondi, kuhu talumetsamajandajate konkursi esikoht pole siiani jõudnud? Kui õigesti mäletan, siis need peaksid olema Tartumaa, Põlvamaa, Jõgeva, Järvamaa ja Saaremaa. Pärnumaal kohtutakse juba mitmendat korda.

Laupäeval Kilingi-Nõmme lähistel toimunud kokkutulekul oli suur hulk metsaomanikke koos pereliikmetega ning sel korral paistsid ülekaalus olevat juba elukogenud ja küpses eas inimesed, nagu juuresolevalt pildiltki paistab. Nemad on tunnustuse osaliseks saanud just oma suhtumisega metsa. Kõik nad on järjest uut metsa juurde istutanud, noorendikke hooldanud ja valgustusraieid teinud, maaparanduse ning teede korrastamisega tegelenud.

Elmut Kööseli metsades on tunda, et peremees (pildil keskel, sinise särgiga) on mõtte ja teoga seal pidevalt kohal. Mees ütleb, et pole kordagi ostnud taimlas kasvatatud istikuid, vaid kõik metsataimed on looduslikud, kraavikallastelt ise üles kaevanud ja oma metsa ümber istutanud. Ulukid pole talle erilist kurja teinud ja Elmut usub, et loom tahabki mekkida midagi uut ja hõrku, näiteks taimeaias kasvatatut.

Ka ei märganud ma tema maadel ühtki värsket lageraielanki, rohkelt oli hooldatud kuuse- ja kasenoorendikke, oli valmivat kuusemetsa. Meeldiv oli käia metsa sisse tallatud või niidetud radu pidi, kus peremehe sõnul vahel ka karudega kohtuda võib. Tähelepanu köitis teetruubi juures üks hiiglapika varrega labidas, millega peremees suurveega tulnud setet, liiva ja muda ummistunud truubi seest välja lükkab.

Mulle pakub alati suurt huvi minna vaatama, kuidas teised metsaomanikud oma metsi majandavad. Veelgi rohkem huvitab mind omanike mõtteviis ja suhtumine nende hoole all olevatesse metsadesse. Igatahes need erametsad, mille omanikeks on talumetsamajandajate iga-aastasel konkursil tunnustuse võitnud inimesed, on heades kätes.

Jäta vastus