Blogi avalehel

Metsised metsatöödel

October 30th, 2014

Pärnu lehes oli lugu Pärnumaal toodetavatest metsamasinatest, mis kannavad logo „Metsis“. Mainiti ka metsa ülestöötamise ja veoteenuseid pakkuvat firmat, kes endale esimesed eesti harvesterid soetas. Kaks Metsise masinat samast RMK-le teenuseid osutavast firmast on kolm kuud töötanud minu koduküla taga riigimetsas, lõikab harvester ja suur forvarder ehk veotraktor toimetab lõigatud puud metsast välja.
IMG_5091
Hetkel ongi viimased lageraied selles piirkonnas lõpetamisel. Pildil on Metsise harvester. Roomikud ilusti rehvidele peale tõmmatud, millega välditakse pinnase kahjustamist ning oksavaaludki tallatakse kohe kokku. Vaatasin eemalt ja võtsin aega, palju tal ühe puu langetamiseks, laasimiseks ja tükeldamiseks kulub. Keskmiselt minut ja puu. Nagu pildilt paistab, on riigimetsas tegemist sihvakate sirgete tüvedega, kus okaspuud suhteliselt oksavabad ja mis annavad ka pikka saepalki. Raie läheb ruttu, mitusada tihumeetrit vahetuses.

Loomulikult sõltub raie kvaliteet ka mehest, kes kabiinis istub, tema oskustest masinaga ümber käia ja puu langetamisel õigeid otsuseid teha. Tuulise ilmaga, nagu parasjagu ka oli, peab veel tuule mõju arvestama ning kõrval kasvama jääva metsa kahjustamise vältimiseks puude langetamise suunda õigesti valima.

Teine asi on Metsises toodetud forvarderiga, mis langilt materjali tee äärde välja toob. Kõik rööpad ja augud, mis see suur elukas siiani sihtidele on jätnud, on minu arvates tingitud masina võimsusest ja suurest kaalust, mingil määral ka masinamehe soovimatusest ratastele laiad roomikud õigel ajal peale tõmmata. Sellest kannatab kogu töökultuur ning süvendab inimestes muljet metsatöödest kui loodust kahjustavast koledast asjast üldse.

Kui masin ise kaalub kuni 15 tonni ja lubatud koorma kaal on 12-15 tonni, siis tegelikult pannakse koorem ikka ääreni täis, et vähem sõite tegema peaks. Jõudu paistab masinal porimülgastes roomates kogu 30 tonni liigutamiseks olla. Minu meelest on siinkandis vähe selliseid metsi, eriti aga sihte ja metsateid, mis enne maa külmumist kannataks nii suure Metsise forvarderiga raskeid puidukoormaid vedada. Näiteid on mu eelnevatest lugudest juba üksjagu kogunenud.

Üks vastus “Metsised metsatöödel”

  1. Metsamees rannamännikust:

    Lintidega forwarder lõhuks sihi veel armetumalt ära. Abiks oleks tugev oksavaal, nagu raielangilgi, aga sihi peale oksi pannes ei saa seda hiljem tasandada.
    Paraku on sellise “töökultuuri eirava” tegevuse taga kaine ja külm majanduslik kalkulatsioon. Suur väljavedaja toob puidu ruttu tee äärde ja selle saab ruttu tarbijale vedada. Kiire käive on oluline, sest see puit on juba ette ära müüdud ja see peab kuupäevaliselt täpselt kliendile viidud saama. Sest klient maksab selle eest. Ja RMK kasum läheb riigieelarvesse ehk meile kõigile. Jah tõepoolest on nii, et rööbaste tasandamine on odavam kui raiumata jätmine ja ootamine, et ehk kunagi tuleb külma. Kui sellest, miks RMk ei saa oma raiete tegemisel oodata ilusat ilma ja külmunud maad, et kõrget töökultuuri näidata, on nii raske aru saada, siis soovitaks lihtsat näidet – kuidas tunneks ennast inimene, kes on harjunud kindlal kuupäeval pensioni (v lastetoetust v vanemahüvitist v muud sellist) saama, kuid saab selle asemel riigilt kirja – vabandage, meie ettevõtjad ei saa praegu kultuurselt tööd teha, ootame, ehk tulevad kunagi soodsamad ilmad ja kui siis veel on alles keegi ,kes toodangut osta tahaks ja me selle maha saame müüa, ja kui siis majandustegevusest peaks maksude ja dividendide näol kunagi hiljem riigieelarvesse raha laekuma, siis ehk kanname kunagi ka teie oodatud raha üle. Ehk siis teiste sõnadega – siis kui mulle meeldib ja sobib ja nii nagu mulle meeldib ja sobib, võib tegeleda hobidega, sealhulgas hobimetsandusega. Aga hobid ei tee rikkaks, ei inimest ega riiki. Vaimu võib meeldiva tegevuse ja looduse vaatlemisega ju rikkaks teha, aga kõhutäiteks süüa saab ainult raha eest. Lisaväärtus (ehk siis raha, millest muuhulgas pensione, lastetoetusi ja vanemahüvitisi makstakse) tekib ainult majandustegevuse läbi ja kasumi saavutamiseks tuleb kinni pidada tähtaegadest.

Jäta vastus