Blogi avalehel

Kas hobukastani seenhaigus või keerukoi?

August 14th, 2015

KastanilehedMa pole ühelgi varasemal aastal näinud, et vana hobukastani lehed pruunilaiguliseks muutuvad. Jõe taga vanal taluasemel kasvab hästi suur hobukastan mu vanatädi aegadest, küllap esimese Wabariigi päevilt. Esialgu oli ta nelja tüvega olnud ja kui mina seal 1999-st toimetama asusin, oli üks haru murdunud ja puu jäi kolmeliseks. Mõni aasta tagasi murdus juurekaela pealt veel üks haru ära, kaks on alles. Puu õitseb igal aastal, mõnikord vähem, siis jälle rikkalikult.

Peale selle nn emapuu on õuel veel kümmekond väiksemat hobukastanit, kõik vana puu järeltulijad. Kastaneid kasvab siin-seal ka metsas, kuhu linnud või oravad on endale kastanimune tagavaraks peitnud ja kus need on idanema läinud.

Juulikuus märkasin, et suure hobukastani lehed on laiguliseks muutunud, kaugemalt vaadates oleks kastan justkui kuivama hakanud. Ega ma kõrgele päris täpselt ei näinud ka, kuid nüüd silmasin ka üht väikest kastanit jõe kaldal, kel lehed samamoodi laigulised, nagu pildilt paistab. Kõigile läheduses kasvavate noorte kastanipuude lehtedele laiksus levinud veel ei ole.

Võimalik, et tegemist on hobukastani pruunlaiksusega, mis on seenhaigus. Hullem lugu oleks, kui laikude põhjustajaks on keerukoi, kes on viimasel ajal Euroopat vallutamas, kahjustades just linnaparkides kasvavaid hobukastaneid. Keerukoi on liblikas, kes läbib kõik arenguetapid: muna, röövik, nukk ja valmik.

Kuna ma pole veel lehelaike lähemalt uurinud, siis ei oska ka kinnitada või ümber lükata keerukoi olemasolu. Kui pilt sai tehtud, olin enam kui kindel, et jälle üks lehtpuude seenhaigus juurde tulnud, kuid seda lugu tippima hakates leidsin internetist kirjutisi ka hobukastani keerukoist.

Pean metsa tagasi minema ja laike uurima. Kui seal leidub röövikuid või nukke, siis on pahasti – keerukoist pole lihtne lahti saada, sest ta talvitub koos varisenud lehtedega maapinnal ning kui krõbedat pakast ei tule, jääb ellu ning kahjustused korduvad ja levivad edasi. Kuuldavasti on keerukoi levik alguse saanud Lõuna-Euroopast, Vahemere äärest, kuid kust ja kuidas ta sinna maandus ja sealt edasi põhja poole, ka Eestisse hiljuti trügis… nagu immigrant.

3 vastus “Kas hobukastani seenhaigus või keerukoi?”

 1. jaanika:

  Tere,
  Sama mure on kastanitel ka Tallinnas. Vähemalt Uue-Maailma ja Kassisaba kandis. Märkasin ca nädal tagasi koduhoovis kasvaval lehel laike, hiljem märkasin ka, et Tehnika tänava kastanid kiskusid kollakas-pruuniks. Laigud meenutasid mulle ka kõige enam käike, seostus inimestel leviva sügelustega.

  Parimat,
  Jaanika

 2. Anita:

  Mina olen seda tähele pannud viimasel kahel aastal. Nii linnas kui maal. Lehed lähevad ühtäkki pruuniks ja siis krimpsu. Alglu mõtlein, et kuivusest aga see on ikka mingi haigus.

 3. ToomÜlle:

  Elan Tallinna külje all ja meil on kastani allee nig tee on vahel .ma mõtlen koguaeg et mis kastani puudel viga on alumised oksad on täiesti pruunid.

Jäta vastus