Blogi avalehel

Kui suur peaks olema metsa kriitiline varu

April 24th, 2017

Metsast rääkides kasutatakse termineid „tagavara“ ja „juurdekasv“. Nende mõistetega justkui püütakse vältida selgeid vastuseid küsimustele, et kui kauaks samas tempos raiudes meil tegelikult kvaliteetset puitu andvat küpset metsa jätkub. Või tuleb vahepeal auk sisse? Milline on küpse metsa kriitiline varu?
IMG_1891 (2)
Et pere ellu jääks ja toidetud saaks, hoiti salves leivavilja varu, millest pidi ka kitsasteks aegadeks jätkuma. Miks peaks Eestis metsaga teisiti olema?

Et üks erametsaomanik oskaks hinnata, kui palju ta oma metsast puitu välja raiuda võib, selleks koostab taksaator kümne aasta metsamajandamiskava. Iga raie järel saab omanik arvutada, mis tal metsa järele jäi, millal ja kui palju ta uuesti raiuda võib. Ehk milline on tema küpse metsa kriitiline varu. Seda teadmist vajavad eelkõige need, kelle jaoks mets pole ühekordne tulu, vaid kes metsa säästlikult kasutavad ning oma järeltulijatele edasi pärandavad.IMG_1894 (2)

Keskkonnaagentuuri andmed Eesti metsa kohta sisaldavad suure hulga tabeleid ja arve, kuid ilma täiendavaid arvutusi tegemata sealt kõike teada ei saa, sest hektarid ja tihumeetrid on muist siin, teised seal. Ma ei suutnudki välja rehkendada, millal saeveskid seisma jäävad. Keerukamalt öeldes oli 2016.a. seisuga meie 2,025 miljonil hektaril majandusmetsades 409 milj.tm. puitu, millest 0,507 miljonil hektaril ehk neljandikul pidavat kasvama raieküps mets. Kui majandusmetsa puistute keskmine vanus on hinnanguliselt 52 aastat, millest männil 70, kuusel 54 ja kasel 45 aastat, siis tundub, et vanus ja raieküpsuse määrang omavahel justkui ei klapi.

Oma metsa varusid hinnates olen optimistlik hall-lepikute osas, kuid sedagi vaid teatud ajani. Neist on saamas loodusliku uuenemise, istutamise ja hooldamise tulemusena noored okaspuumetsad. Küpset palgimetsa (pildil) mul õnneks natuke on, aga seda raiun vaid erilise vajaduse korral. Piisavalt on alla 50-aastast (teine pilt) ja keskealist kuusemetsa ning hooldatud noorendikke. Lastele saan pärandada väärtusliku tulevikumetsa juhul, kui praegu keskendun odava lehtpuupuidu kasutamisele.

SMI andmeid uurides ma ülearuse optimismiga metsanduses kaasa ei lähe. Ennustan, et lähima 10 aasta jooksul tekib senist raietempot jätkates meil kodumaise kvaliteetse saepalgi puudus. Metsa kriitiline varu on ohus.

4 vastus “Kui suur peaks olema metsa kriitiline varu”

 1. TIIT:

  USUN LAPITEKI PILTI —RB POLE VAJA SEST METSA POLE ENAM VEDADA.
  POMERANTS KUI METSA MAHA MÜÜME saame ´´seakatkust&huntidest lahti ja ka ´´kui seda metsa ees ei oleks oi kui kaugele ikka NÄEKS???

 2. Algo:

  Seda õiget metsa ei olegi enam midagi suurt järgi jäänud.Ainult seal ,kus juurdepääs on seda piiranud.Kõik äriks…aga see paber, nimega raha kaob me näppude vahelt nagu hommikune udu.See kasu tagaajamine ja esivanemate arvel elamine ei ole otstarbekas ega arukas aga kust võtta seda aru…

 3. mati sepp:

  Metsa tulevik on tõesti hetkel majandus huntite piiramise rõngas ja ega siit ennem midagi ei õppida ,kui midagi tõsiselt valesti hakkab kiskuma. Aga see juhtub alles 10 aastat hiljem.
  Hetkel tehakse seda võrd palju vigu, et kurb on lausa majandus metsas jalutamas käia ja näh metsa, rikkust hävinemas.

  Tööülesanded viisid, Mind looduskaitsea alale nädalaega tagasi ja siis tundsin ,et olen esimest korda sattunud metsa üle väga pika aja jällegi. Tundsin ,et olen lapse põlve metsades. Lapse põlves oli puutumatud majandus metsasid kilomeetrite viisi. Hetkel töötan iga päevaselt metsas ,aga kõikjal on noorentikud ja vanametsade osakaal kaob ja just koraliku palgi metsa osakaal.

 4. Uku Uujari:

  Eks pead ikka peeglisse vaatama! Võid ju oma lankidele istutamisega uhkustada, ja tubli oledki, et istutad, kuid oma panuse Eesti metsa hävimisse, mida sa siin kuulutad, oled sa ju ometi andnud! Nüüd püüad saavutada seda, et need, kes siiani omi metsi hoidsid, saaksid kaela rangemad raiepiirangud.
  Eks ta õige ole: kui sina oled oma küpsed metsad maha raiunud, siis ongi õige aeg kogu Eestis raierahu kehtestada, kuni sinu metsad uuesti küpsevad! Las need, kes siiani omi metsi hoidsid, maadlevad seni nende karmistatud reeglitega, kui neil peaks vahepeal raiumiseks vajadus tekkima!

Jäta vastus