Blogi avalehel

Päev Ida-Virumaa metsades

June 26th, 2017

Eelmisel nädalal, suvisel pööripäeval, oli mul võimalus sõita tutvuma Eestis suurimat erametsaomandit haldava metsafirma tegevusega Ida-Virumaal. Täpsemalt asub koht, kus metsakasvatustöid vaatamas käisime, Tudulinna vallas Peressaares ja selle ümbruses.
IMG_2319 (2)
Tagantjärele on mu tunded üsna segased, sest nähtu oli iseenesest positiivne, metsakasvatuse ja varumisega tegelevad haritud ja usinad eesti metsamehed, kes rakendavad oma palgatöös parimaid teadmisi ja metsakasvatuse kogemusi. Maaomanikeks aga pole Eesti kodanikud, vaid välismaised pensionifondid, kel on maavaldused Soomes, ka Rumeenias ja nüüdsest üle Eesti.

Miks kõik Eestimaa metsad ei kuulu siinsetele omanikele ja miks osa neist müüakse välismaalastele, on tõenäoliselt tingitud meie vaesusest.

Öeldakse küll, et maad ei saa keegi siit kaasa võtta ja ära viia, see jääb ju Eestisse. Aga miks oleme taas, nagu ajaloos korduvalt juhtunud on, ikka vaid palgatöölised, selle asemel et omanikud olla. Miks eestlane ei oska või ei taha peremees olla, selle asemel müüme sentide eest maha maa, mis meile endile peaks kuuluma. Aga üleüldist rikkust ikka ei tule. Eks samamoodi on ka muude elualadega, olgu kasvõi Telia kontsern või terve loetelu teisi valdkondi.IMG_2329 (2)

Mis aga Ida-Viru metsadesse puutub, siis seal nähtust võib mitu lugu kirjutada. Kõigepealt vähene inimasustus, mahajäetud põllu- ja rohumaad Pätsu-aegsete asundustalude tühjade ja lagunenud hoonete ümber, sirged metsateed ja palju metsamaad, nii lagedaks raiutuid kui veel kasvavat või äsja istutatud lanke.

Eesti asjalike metsameeste kogemused annavad loodetavasti ka Ida-Virumaal peagi tulemusi, ehkki sealsed kuusekultuurid on veel lapseeas, vanimad alles 3-aastased. Rakendatakse erinevaid maapinna ettevalmistuse võtteid, et potitaimed rohu konkurentsis ellu jääksid. Ühel pildil on viljakal, kuid vesisel langil kasutatud vesivagudele istutamise meetodit, all vasemal nurgas paistmas ka üks sellekevadine kuuseistik. Kõikjal lopsakas rohi, mille tõrjumiseks metsamaal ei luba seadus kasutada kemikaale, samas rohumaade metsastamisel võib. Sellest kirjutan homme.

Minu jaoks oli see kasulik ja silmaringi avardav metsapäev. Aitäh kutsujatele!

6 vastus “Päev Ida-Virumaa metsades”

 1. rosalie:

  “Miks kõik Eestimaa metsad ei kuulu siinsetele omanikele ja miks osa neist müüakse välismaalastele, on tõenäoliselt tingitud meie vaesusest.”

  Kas meie vaesus tähendab, et meil ei olegi siin enam elamise õigust? Kas vastab tõele, et Narva-Jõesuu külje alla ehitatakse võimas sõjaväeradar, mis sealt viimasedki elusad inimesed ära peletama peaks? Et seda tehakse suure saladuseloori varjus?

 2. Uku Uujari:

  No mis kana sul teiste oma metsi majandavate metsaomanikega on? Alatasa jäävad teiste raielangid sulle ette, aga oma raiumiste suhtes oled küll hellake, ei tohi sulle otse öeldagi…
  Aga nii räigelt ikka valetada ei maksa, et Ida-Viru vanimad kuusekultuurid kõigest 3 aastased on! Küllap leiab sealt ka vanemaid!

 3. Leili:

  Uku, jutt käib ainult selle konkreetse firma metsakultuuridest, mida sel korral vaatamas käisime ja kuhu meid viidi. Nemad ise ütlesid, et alustasid sealsete lankide istutamist kolm aastat tagasi.Teiste omanike metsi me ei näinud, ainult RMK omad jäid hiljem Avinurme poole viiva tagasisõidutee äärde.

 4. Uku Uujari:

  Ole hea ja sõnasta siis teinekord selliselt, et sealt ei saaks välja lugeda midagi muud. Praegu on sõnastus, mis käib kogu Ida-Virumaa kohta: “Eesti asjalike metsameeste kogemused annavad loodetavasti ka Ida-Virumaal peagi tulemusi, ehkki sealsed kuusekultuurid on veel lapseeas, vanimad alles 3-aastased.”

 5. umph:

  Praeguses olukorras tuleks igasugune metsanduse toetamine ära lõpetada. Riigieelarvest raha suurfirmade “toetuseks”?

  Ukule: ära näri, tähendus sõltub alati kontekstist. Mina sain küll kohe aru, mida Leili mõtles. Ühte kõigile sobivat väljendusviisi pole olemas. Teinekord, kui sa millestki aru ei saa, siis ole hea ja uuri natuke kontekste ja mõistete vahelisi seoseid oma peas, vaata endasse ühesõnaga (said ikka aru, mida ma mõtlen?) ja kui tahad, siis kõrvuta neid seoseid autori omadega, aga ära tõtta kohe õpetama. Sul pole eriti midagi õpetada.

 6. Uku Uujari:

  Alati võib teisi (antud juhul siis varasemaid Ida-Virumaa metsamehi) halvustava väljaütlemise puhul öelda, et mõeldi hoopis midagi muud ja see muu tuleb välja lugeda kontekstist või kõhutundest. Kas sina, umph, oled ikka minu kontekstist õigesti aru saanud? Kardan et mitte! Seega pole sul endal midagi õpetada.

Jäta vastus