Blogi avalehel

Mida eraomanik riigimetsas märkab

October 17th, 2017

IMG_2846 (2)Sõidan sageli mööda riigimetsa teed, mis sai hiljuti uue kruusakatte, uued truubid ja puhastatud teekraavid. Iga kord kui pildil olevast kohast möödusin, mõtlesin, et millal nad ometi selle looduslikult uuenenud võpsiku ära hooldavad. See on sama koht, kus läinud talvel hundid põdra murdsid ja kus sai mitmel korral põdra jäänuseid vaatamas käidud.

Nüüd siis ongi padrikust saanud hooldatud noorendik. Mitmel päeval kostis sealtkandist võsasae hääli – töömees oli ametis. Tavaliselt uuendab RMK oma langid istutamise teel, kuid see jutuks ja pildil olev jäi neil mingil põhjusel istutamata. Uuenduse kujunemine võttis mitu aastat kauem kui kõrval olevatel lankidel, kuhu enamasti kuusetaimi pandi ja mis nüüd kenasti ladvad välja on sirutanud. Värskelt hooldatud kohas aga saab peapuuliigiks tõenäoliselt kask, vist tuleb ka haaba.

Teed mööda edasi sõites on mõlemal pool veel mitmeid kolme aasta taguseid lageraielanke, millest osa tundub samuti aeglasele looduslikule uuenemisele jäetavat. Ühele langile istutati sangleppa, seda juhtusin nägema.

Uute truubiotste nõlvad, kuhu tööde käigus suvel geotekstiil laotati, on sügiseks kenasti rohtunud. Truubi kindlustuseks laotud kivide vahel vuliseb vesi. Korras metsi ning hooldatud metsateid ja kraave on hea vaadata, olgu need siis riigimetsas või eraomaniku maadel.

2 vastus “Mida eraomanik riigimetsas märkab”

  1. Uku Uujari:

    RMK-l on vist mingid looduskaitsjate poolt peale surutud nõuded, et tuleb ka lehtpuumetsa kasvatada ja lasta osa aladel looduslikult uueneda, mitte kõike okaspuud täis istutada. Ei saa ainult, nui neljaks, pikka rubla taga ajada ja iga järgmise raieni kaotatud sekundit taga nutta…

  2. Metsamees rannamännikust:

    Angervaksa, sõnalaja, lodu, tarna kasvukohatüüpides ei ole mõtet iga hinna eest kuuske istutada. Nõukogude ajal oli plaan püha ja hektarite saamise nimel seda tehti sõltumata sellest, et seal kuuske esimese rinde peapuuliigina kasvatada enamasti ei õnnestu. Nüüd, kus taimi enam raisata ei taheta, on õnneks mõistus koju tulnud ja saadud aru, et segapuistu on kah hea puistu.

Jäta vastus